Chcete být v bezpečí při noční chůzi mimo obec? Nezapomeňte na povinné reflexní pásky

10. květen 2016  PR   Lidé  2436 zobrazení  468 slov

PR. Chodit po setmění v blízkosti silnice či dokonce přímo po vozovce bez jakéhokoliv reflexního prvku vás může stát život. Pokud už se přeci jen vydáte za tmy na cestu a jdete v místech, kde není veřejné osvětlení, nezapomeňte si vzít něco svítivého na sebe. Už několik měsíců to dokonce přikazuje zákon.

Zdroj: altima.czZdroj: altima.cz

 

Řidič vás v tmavém oblečení nemá šanci vidět

Reflexní páska pro chodce, kterou si navlečete na rukávy, vám může skutečně zachránit život. Podle statistik jsou právě chodci bez takovýchto prvků nejvíce ohroženi na zdraví a životě. Řidiči, kteří kolem projíždějí, vás totiž ve tmě velmi snadno přehlédnou. Pokud jdete přímo po vozovce, je velká pravděpodobnost, že vás řidiči uvidí až na poslední chvíli, nestihnou včas zareagovat a srazí vás.

Reflexní pásky pro chodce jsou dnes povinné v místech mezi obcemi ve chvíli, kdy je snížená viditelnost. Nemusí se přitom nutně jednat pouze o noční hodiny, ale například i o okamžik, kdy venku panuje hustá mlha.

Mějte na paměti, že jde především o vaše zdraví. Reflexní pásku či vestu dnes pořídíte v každém druhém obchodě, na benzínové pumpě, ale i v mnoha online obchodech. Jde o celkem malou investici, která se může náramně vyplatit. A její absence naopak způsobit velké neštěstí.

Myslete i na děti

Pokud máte malé děti, i jim reflexní prvky pořiďte. Nikdy nevíte, zda například nepůjdou ze školy už po setmění. Zejména v zimě, kdy se brzy stmívá, se jim bude výrazná reflexní vesta hodit.

Jaké máte možnosti?

A jak mají takové reflexní prvky vůbec vypadat? Může jít o klasickou vestu, kterou používáte běžně jako řidiči v momentě, kdy musíte odstavit své vozidlo na okraji silnice například při dopravní nehodě. Kromě toho se dají použít také pouhé reflexní pásky pro chodce, které si jednoduše navléknete na ruce. Naopak nestačí jenom světlé oblečení, nemusí totiž být dosti výrazné.

Pokud reflexní prvky ve stanovených případech nepoužijete, nejenže tím ohrožujete své zdraví, ale bude vás to stát také pokutu, jestliže vás zastaví policisté. Sankce se počítá až do výše 2.000 Kč.


Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil