Bez nahlížení do registru to nejde. I se záznamem ale dostanete půjčku

24. květen 2017  PR   Lifestyle  962 zobrazení  1137 slov

Od 1. prosince 2016 vstoupil v platnost Zákon č. 257/2016 Sb., tedy Zákon o spotřebitelském úvěru. Ten obsahuje některé změny pro poskytování půjček, a to v bankovním i nebankovním sektoru. Zároveň upravuje řadu skutečností s úvěry souvisejícími.

Nahlížení do registru, ilustrační foto. Foto: Pixabay.comNahlížení do registru, ilustrační foto. Foto: Pixabay.com

Mezi nimi je například možnost splacení hypotéky předčasně bez jakékoliv sankce (poskytovatel si smí účtovat pouze účelně vynaložené náklady spojené s předčasnou splátkou), také je omezená výše poplatků za prodlení se splácením.

Reklama

Pokud z důvodu prodlení se splátkou dojde k zesplatnění celého úvěru, bude se splatnost týkat jen dlužné jistiny, předtím ale musí věřitel poskytnout měsíc na to, aby dlužník dlužnou splátku doplatil. Poskytovatel hypotéky vám také musí umožnit prodej zastavené nemovitosti vlastními silami během půlroční lhůty, než sám přikročí k prodeji v dražbě. Tím dostáváte možnost získat prodejem domu víc peněz, pochopitelně na splacení úvěru.

Přísnější pravidla pro poskytování půjček se vztahují hlavně na poskytovatele

Pravidla pro poskytování půjček, vzato obecně, by měla omezit možnost předlužování klientů tím, že přenáší velkou část zodpovědnosti za posouzení platební schopnosti žadatele na finanční instituci. Věřitel vám musí poskytnout informace týkající se doby splácení, částky, kterou splatíte, roční procentuální sazby a řadu dalších důležitých údajů. Poskytovatel ani zprostředkovatel nesmí vyžadovat žádnou platbu před uzavřením smlouvy.

Kromě jiného také ukládá poskytovatelům spotřebitelských úvěrů povinnost zodpovědně posoudit bonitu klienta, včetně nahlédnutí do registrů dlužníků. S ohledem na tuto skutečnost je nabízení půjček bez registru poněkud zavádějící.

Jak je to tedy s registry

Pro poskytovatele z nebankovního sektoru zpřísnil zákon podmínky, za nichž smí poskytovat úvěr. Především je to získání licence od České národní banky (ČNB) a počáteční vklad 20 mil. korun. Zároveň nad nimi ČNB vykonává dohled.

Jsou to ale právě nebankovní instituce, které dosud nabízí půjčky bez registru. Jak je to možné?

Všichni poskytovatelé nahlíží do některého z registru dlužníků, ovšem jen banky mají striktní pravidlo žadatele s negativním zápisem odmítnout. Nebankovní věřitel může posoudit bonitu klienta i jiným způsobem a k zápisům v registru pouze přihlížet. Často se totiž stane, že se do registru dlužníků dostanete, i když jste „jen“ dvakrát za sebou v prodlení se splátkou za energii či mobilnímu operátorovi,tedy spíš jednorázově selhali, nikoli že byste měli celkově špatnou platební morálku.  Navíc zápis v registru zůstává dost často viset i po zdárném vyřešení sporného závazku. V takových případech, s přihlédnutím z ostatním skutečnostem, vám může nebankovní instituce půjčku poskytnout.

Jestliže máte z nějakého důvodu zápis v registru i vy a chcete žádat o půjčku, jednejte s poskytovateli na rovinu a rozhodně tuto skutečnost nezamlčujte. Na tento fakt totiž vždycky přijde a vy budete rázem nedůvěryhodný partner.

Kdo vám půjčku poskytne i přes zápis v registru

Jestliže máte zápis v registru dlužníků SOLUS, potřebujete pouze krátkodobě překlenout nenadálý nedostatek finančních prostředků a stačí vám rychlá krátkodobá půjčka, můžete se obrátit na tyto instituce:

Poskytovatel

Půjčka

Částka

Doba splatnosti

BB Finance Czech s.r.o.

BB půjčka

1 000 - 12 500 Kč

1 – 30 dní

Via SMS s.r.o.

Via SMS půjčka

100 – 15 000 Kč

1 – 30 dní

Ferratum Bank

Ferratum půjčka

1 000 – 10 000 Kč

7 – 45 dní

Provident Financial s.r.o.

XS půjčka

1 000 _ 15 000 Kč

30 – 90 dní

Půjčky s delší dobou splatnosti pak můžete za určitých okolností získat i se záznamem v registru SOLUS například:

Provident

Půjčka: 6000 Kč – 130 000 Kč

Úrok: od 6,9 %

Doba splatnosti: 45 týdnů – 2 roky

SMART půjčka

Půjčka: 5000 Kč – 70 000 Kč

Úrok: od 50 %

Doba splatnosti: 13 měs. – 16 měs.

Zaimo

Půjčka: 15 000 Kč – 108 000 Kč

Úrok: od 15 %

Doba splatnosti: 12 měsíců – 4 roky

Vitacredit

Půjčka: 50 000 Kč – 1 880 000 Kč

Úrok: od 9,9 %

Doba splatnosti: 12 měsíců – 20 let

Nutná zástava nemovitosti

Acema

Půjčka: 100 000 Kč – 5 000 000 Kč

Úrok od 4,9 %

Doba splatnosti: 12 měsíců – 20 let

Nutná zástava nemovitosti

Přestože část odpovědnost za posouzení vaší schopnosti splatit úvěr přešla na poskytovatele spotřebitelských úvěrů, je nutné, abyste to byli v prvé řadě vy, kdo zhodnotí, jestli je nutné brát si půjčku a jste opravdu schopní ji splatit. Této povinnosti vás totiž ani žádný zákon nezbaví.


Reklama

Autor: PRHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil