Srdce krušnohorských Vánoc najdeme kousek za hranicemi. Vánoční trhy a výzdoba je lákadlem
Lyžařské středisko v létě, Fichtelberg

Německé Krušné hory se jmenují Erzgebirge a v adventním čase patří mezi vyhledávané oblasti, kam se sjíždějí návštěvníci z celého Německa. Region v Sasku objevují i Češi. Ti míří na vánoční trhy s cílem vychutnat si vánoční atmosféru v atraktivních kulisách tradičních krušnohorských Vánoc. Krušné hory, Krušnohoří, Erzgebirge. To jsou výrazy pro pohoří, které zhruba…

Německé Krušné hory se jmenují Erzgebirge a v adventním čase patří mezi vyhledávané oblasti, kam se sjíždějí návštěvníci z celého Německa. Region v Sasku objevují i Češi. Ti míří na vánoční trhy s cílem vychutnat si vánoční atmosféru v atraktivních kulisách tradičních krušnohorských Vánoc.

Krušné hory, Krušnohoří, Erzgebirge. To jsou výrazy pro pohoří, které zhruba od Kraslic na Karlovarsku po obec Petrovice v úrovni dálnice D8/A17 na Ústecku se táhne od české strany směrem k linii s městy Zwickau (Cvikov), Chemnitz (Saská Kamenice) a Dresden (Drážďany), tedy k dálnici A4.

Zatímco na české straně Krušné hory z Podkrušnohorské pánve stoupají příkrými kopci (a vytváří hřeben) do výšky v rozmezí 1000 až 800 m n.m. a vytváří náhorní plošinu, na německé straně má pohoří zcela jiný charakter.

Krajina je podobná pahorkatině a místy působí jako rovina, z které vyčnívá nějaký ten kopec. Navíc pozvolna klesá k nadmořské výšce okolo 500 m n.m. a krajina je hustě obydlena městy a obcemi, nechybí ani typická zemědělská krajina, kde se pěstuje i obilí.

Německé jádro Krušných hor najdeme především okolo nejvyššího vrcholu Erzgebirge, což je Fichtelberg (1215 m n.m.), který je téměř naproti Klínovci (1244 m n.m.) na české straně.

Pro německé Krušné hory jsou důležitá především města jako Annaberg-Buchholz, Schwarzenberg im Erzgebirge, Aue, Schneeberg, Johanngeorgenstadt, Marienberg, Olbernhau či Altenberg a Geising.

Z menších obcí pak zmíněný Altenberg, Oberwiesenthal, Eibenstock, Sayda, Klingenthal, Glashütte či Seiffen, kde po celý rok jsou otevřena muzea hraček a dílny.

Vánoční tradice a identita Saska

Sasko má bohatou historii. Ze Saského kurfiřtství přeměnilo v Saské království, které svedlo zápas o udržení samostatnosti s Pruskem, které nakonec se stalo vůdčí silou při sjednocování Německa a podmanilo si i Sasko v rámci Německé říše.

Následně Sasko se stalo svobodným státem v rámci Výmarské republiky, aby samostatnost ztratilo po nástupu nacistické diktatury a zemské zřízení nebylo obnoveno ani po skončení 2. světové války, kdy Sasko se stalo součástí nově vzniklé Německé demokratické republiky (NDR). To se změnilo znovusjednocením Německa po roce 1991, kdy opět Sasko se stalo samostatnou spolkovou zemí.

Avšak tyto dějinné etapy neměly vliv na tradice vzniklé v Erzgebirge.

Obyvatelé tohoto rozsáhlého regionu se živili především hornickou činností, zpracováním dřeva a následně v manufakturách. V drsném přírodním kraji, kde zimy jsou dlouhé, se horníci museli živit i jnou činností, než dobýváním rud, podle kterých je název těchto hor.

Díky tomu vznikly tradice a výrobky, které jsou spjaty s Vánoci.

Obchodními centry, kde výrobky našly uplatnění a kde se s nimi obchodovalo, pak byly Freiberg, Chemnitz, Zwickau, Lipsko (Leipzig) a samozřejmě Drážďany (Dresden).

Krušnohorské Vánoce

Vánoční atmosféru umí vyšperkovat i samotní obyvatelé obcí a měst, kteří vyšňoří své domy tisíci světýlky.

Součástí jsou i výzdoby v podobě dřevěných betlémů, krušnohorských hraček, vonných svíček, andělů, postaviček zobrazujících hornickou kulturu, vánočních pyramid, výrobků lidového umění. A samozřejmě nechybí vánoční trhy, kde se tyto výrobky prodávají.

Drážďany těží z krušnohorského lidového umění

Díky tomuto výrobnímu základu mohly v Drážďanech vzniknout velké vánoční trhy, kde tyto výrobky nakupovali obyvatelé a hosté, kteří do města přijeli.

Drážďanský Striezelmarkt nejen s Drážďanskou vánoční štolou (Dresdner Christstollen) je jedním z nejstarších vánočních trhů v Německu. Pravidelně se koná v Drážďanech na Altmarktu v době adventu, a to už od roku 1434. Jsou zde i obchodníci z Horní Lužice, kteří vyrábí Ochranovskou hvězdu (Herrnhuter Stern) či betlémy ze Schirgiswalde-Kirschau či perníky z Pulsnitz.

TIP: Podívejte se na více fotografií na Instagramu autora článku

Další oblíbená místa v Německu

Baltské moře stojí za poznání. To není jen Rujána a Usedom

Sasko je neobjeveným cestovatelským klenotem. Oblíbená místa jsou na horách, v nížinách i ve velkoměstech

Horní Franky s Franským Švýcarskem je jiné Bavorsko. Bamberg, Coburg i Bayreuth mají co nabídnout

Srdce krušnohorských Vánoc najdeme kousek za hranicemi. Vánoční trhy a výzdoba je lákadlem Erzgebirge

Krušnohorský Seiffen je městem hraček a betlémů. Na vánoční atmosféru láká po celý rok

Horní Lužice (Oberlausitz) je nejvýchodnější turistickou oblastí Německa. U hranic s Polskem a Českem

Kouzlo Vánoc v Horní Lužici v Sasku. Václavské trhy v Budyšíně či Slezské trhy ve Zhořelci nabízí romantiku

Zdroj: autorský text

Doporučujeme