Curych je městem kontrastů: Takové little big city
Curych

Malé světové město Evropy jako je Curych (Zürich) leží v okouzlující krajině, kde v nedobytných bankovních domech se ukrývají tučná konta. Strohost Bahnhofstrasse nahrazují romantická zákoutí Curyšského jezera. Projděte se malebnými křivolakými uličkami Starého města nebo se nechte zlákat okolní přírodou. Curych (Zürich) je největší město Švýcarska a hlavní město stejnojmenného kantonu. Leží v předhůří…

Malé světové město Evropy jako je Curych (Zürich) leží v okouzlující krajině, kde v nedobytných bankovních domech se ukrývají tučná konta. Strohost Bahnhofstrasse nahrazují romantická zákoutí Curyšského jezera. Projděte se malebnými křivolakými uličkami Starého města nebo se nechte zlákat okolní přírodou.

Curych (Zürich) je největší město Švýcarska a hlavní město stejnojmenného kantonu. Leží v předhůří Alp u severního konce Curyšského jezera, na obou březích řeky Limmat, která zde z jezera vytéká a řeky Sihl, která se v centru města do Limmatu vlévá. Je obklopeno lesnatými kopci.

Curych je bankovní středisko světového významu a jedno z nejbohatších měst na světě. Je to dopravní uzel celoevropského významu v letecké, železniční i dálniční dopravě.

Altstadt (Staré město) s cechovními domy leží po obou stranách Limmatu. Na návrší Lindenhof je nejstarší doloženě osídlení nad Limmatem, od 18. století s parkovou úpravou na zbytcích románského hradu s památníkem, připomínajícím obranu Curychu ženami. Západně od Lindenhofu probíhá luxusní Bahnhofstrasse, sídlo bank a obchodní třída, vedoucí od hlavního nádraží k jezeru.

Určitě navštivte curyšskou katedrálu Grossmünster. Je to kamenná stavba, jenž působí velmi stroze, skromně a prostě. Zajímavostí je událost, která se stala v roce 1519. Když v tento rok zde začal kázat Huldrych Zwingli, odtud odstranil vše, co propůjčovalo kostelu lesk – oltáře, obrazy i sochy. Než se ke katedrále dostanete z Paradeplatz, je nutné překročit řeku Sihl a to třeba přes most Rathausbrücke. Od 13. století byl „dolní most“ využíván jako tržiště. Dnes nabízí most nejen překrásný výhled, ale i – po přestavbě roku 1972 – dost místa pro stánky a lavičky.

Curych má i jinou tvář a i tu je dobré poznat. Sihl je divoká řeka vytékající z údolí Sihltal, které v 18. století inspirovalo Salomona Gessnera k některým, v tehdejší době velmi úspěšným povídkám s pastýřskou tematikou. V dnešním městě řeka ovšem vyznačuje hranici zcela neidylického, přesto ale velmi zajímavého Curychu.

Zatímco v části u Limmatu se daří měšťanskému životu a velkému kapitálu, tady se rozrůstala už od počátku industrializace dělnická čtvrť. I když je druhá část upravená, Aussersihl je neutěšený a divoký. Vytváří útočiště i úkryt revolucionářům a hříšníkům. Tady vznikla Curyšská sociální demokracie, zabydlela se tu i vykřičená čtvrť.

Možná ale bude chtít poznat Curych i jinak. Odpočinkově. A proto je nejlepší se vydat k Curyšskému jezeru (Zürichsee). Do něho se vlévají dvě řeky – Limmat a menší, již výše zmiňovaná řeka Sihl. Na březích uvidíte louky, zátoky se smutečními vrbami nebo staré dřevěné plovárny. Jezero je krásné a z Curychu dělá příjemné klidné město pod Alpami. Zvláště pro romantické duše je přímo stvořena jeho krása, jenž vzdoruje každému počasí. Vodní hladina je za pěkného počasí plná surfařů, jachtařů a plavců, lodě s turisty plují pohodlně po své trase a výletníci na břehu vychutnávají jedinečné panorama.

Pokud jste tak již někdy v minulosti neučinili, určitě si někdy najděte na Curych čas a navštivte ho. Tohle „little big city“, jak mu místní říkají, je dobré vidět. Uděláte si alespoň malou představu, jaké je Švýcarsko. Zajisté, za kulisy neuvidíte, ale i tak je dobré uvěřit, že to tady všechno funguje. Nezapomeňte však si s sebou vzít dost švýcarských franků, neboť tahle malá alpská země je neskutečně drahá. A vzhledem k tomu, že se jejím obyvatelům stále nechce do Evropské unie, která o ně stojí, budete je potřebovat.

Zdroj: autorský text

Doporučujeme