Turné čtyř můstků s Romanem Koudelkou: Bergisel v Innsbrucku, Bischofshofen, Oberstdorf, Ga-Pa
Innsbruck, skokanský můstek

Testovací text pro PEREX

Německý Oberstdorf a Garmisch-Partenkirchen, rakouský Innsbruck a Bischofshofen. Čtyři alpské skokanské arény a Turné čtyř můstků jsou lákadlem na přelomu roku. Ikonický je zejména můstek Bergisel.

Při skoku z ikonického můstku Bergisel, který navrhla architekta Zaha Hadid, se před závodníky otevírá nerušený panoramatický výhled na Innsbruck. Skokanský můstek je i jedním ze symbolů hlavního města rakouské spolkové země Tyrolsko (Tirol), které je sevřeno v údolí řeky Inn, nad kterým se ční alpské masívy od 2 do 3 tisíc m n.m.

Innsbruck leží zhruba 30 km severně od Brennerského průsmyku, jedné z hlavních evropských dopravních tepen ze severu na jih (dálnice A13), která odděluje Rakousko a Itálii.

Skokanský můstek Bergisel je jednou z nejdůležitějších staveb Světového poháru ve skocích na lyžích, na kterém každoročně hostuje Turné čtyř můstků. Innsbruck je třetí zastávkou, vždy na začátku ledna.

První dřevěný můstek na Bergiselu byl postaven v roce 1920, přestavěn byl před zimní olympiádou v roce 1964. Současná podoba můstku (německý název Bergiselschanze) je z roku 2003, podle návrhu architektky Zahy Hadid. Kapacita arény je 26 tisíc diváků.

Poslední zastávkou je Bischofshofen, což je malé město v rakouské spolkové zemi Salcbursko (Salzburgerland) u důležité dálnice A10 spojující Salcburk s Villachem.

Turné čtyř můstků začíná hned po vánočních svátcích v německém Oberstdorfu a pokračuje přes silvestrovské dny v Garmisch-Partenkirchenu, obě místa jsou v Bavorsku.

Velkou místní atrakci v Oberstdorfu představuje mamutí můstek Heini-Klopfer-Skiflugschanze, který je 3. největší na světě. V Oberstdorfu se koná i jeden ze závodů běžkařské série Tour de Ski a městečko v Bavorských Alpách patří mezi nejlepší zimní střediska z pohledu Německa.

Druhou známou lokalitou je Garmisch-Partenkirchen (často zkráceně jako Ga-Pa). V roce 2007 byl starý skokanský můstek stržen a postaven nový. Město vzdálené zhruba 100 km od Mnichova bylo dějištěm zimní olympiády v roce 1936, v roce 1978 a 2011 bylo místem, kde se konalo mistrovství světa v alpském lyžování.

V okolí nejvyšší německé hory Zugspitze (2962 m n.m.) jsou lyžařská střediska, známé je především Garmisch Classic. Nedaleko tohoto areálu lyžařského střediska je možno lyžovat také na ledovcové plošině Zugspitzplatt.

O sérii Turné čtyř můstků

Turné čtyř můstků (německy Vierschanzentournee) je série čtyř závodů, které začínají na konci roku v Německu a pokračují na začátku roku v Rakousku. První závody se uskutečnily na přelomu roku 1952 – 1953.

Nejlepší české umístění v minulém ročníku měl Roman Koudelka – 44. místo.

Celkové rekordy

Nejvíce celkových vítězství: Janne Ahonen (Finsko) – 5 (1999, 2003, 2005, 2006, 2008)

Vítězové podle zemí: Finsko, Německo (včetně NDR a SRN) a Rakousko – 16

Nejvíce vítězných závodů: Björn Wirkola (Norsko) a Jens Weissflog (NDR/Německo) – 10

Nejvíce vítězství v jednom ročníku: Sven Hannawald (Německo, 2002), Kamil Stoch (Polsko, 2018) a Rjoju Kobajaši (Japonsko, 2019) – 4

Přehled nejlepších českých a českoslovených celkových umístění

1. místo: Jiří Raška (1971), Jakub Janda (2006)

2. místo: Jiří Raška (1968, 1969), František Jež (1990)

3. místo: Dalibor Motejlek (1965), Zbyněk Hubáč (1969, 1971), Jiří Parma (1988), Jaroslav Sakala (1993)

Zdroj: autorský text s využitím statistické ročenky k Turné čtyř můstků

Doporučujeme