Lyon je průmyslové centrum a brána Jihu: Mezi Paříží a Marseille
Lyon

Francouzský Lyon je skutečným průmyslovým centrem, ale i kulturním a univerzitním městem s nádhernými městskými paláci.

V kraji Beaujolai, v údolí řek Rhôna a Saôna na úpatí Alp, najdete vše, co správná Francie má mít. Lyon je kromě veletrhů známý i jako kulinářské středisko.

Právě tady je největší výroba nákladních automobilů v zemi. Rozvinul se i průmysl chemický, spotřební a potravinářský. Lyonské veletrhy se konají každoročně už od roku 1916. Lyon má i říční přístav, letiště, silniční a dálniční okruhy částečně v tunelech. Je i univerzitním městem a nechybí tu ani divadla.

Centrum města mezi řekami Rhôna a Saôna

Pěší prohlídce města je nejlépe věnovat celý den. Z velkého náměstí Bellecour (v blízkosti Lyonské muzeum dekoračního umění) se může přejít po mostě Guillotiere na levý břeh Rhony. Po nábřeží cestou proti proudu dojdeme k lávce pro pěší. Tady máme pěkný rozhled na čtvrti na kopcích. Rovněž se dostaneme do ulice Republique, což je hlavní nákupní třída. Odbočíme-li vpravo, dojdeme k radnici a na náměstí Place des Terreaux s paláci.

Třeba v paláci St.Pierre (Svatopetrském) je galerie (Musée des Beaux-Arts; obrazy a sochy francouzských umělců. Uličkami a průchody dojdeme severozápadním směrem k náměstí Sathonay, odkud stoupají schody k římskému amfiteátru Trois-Gaules a k botanické zahradě. Ulicí Annonciade dojdeme západním směrem na náměstí Rouville. Odtud hezký výhled na meandr Saony.

Sestoupíme k řece a po jejím levém břehu jdeme k Bonapartovu mostu, po němž dorazíme do starého města ke katedrále St.Jean (sv.Jana). Její nejstarší část 11. století je románská, ostatní části gotické (orloj, Bourbonská kaple). K ní přiléhá dům Manécanterie ze 12.století. Ve staré části města se zachovalo asi 300 renesančních paláců a domů, jsou tu i domy gotické a klasicistní.

Čtvrť divadel i malé Eiffelovky

To už je síla! Můžeme je vidět v ulici St. Jaen a v okolí náměstí Place du Change, k němuž dojdeme. Kolem nejkrásnějšího renesančního paláce hotel de Gadagne a radnice jdeme jižní ulicí du Beuf až k nádraží St. Jean, odkud vystoupíme, třeba, některou z lanovek na horu Fourviére k římským divadlům nebo k bazilice Notre-Dame (P.Marie)-de-Fourviére, stojící na nejvyšším místě římského kapitolu; z její terasy máme kruhový rozhled na celé město.

Pokud se zadíváte pozorněji okolo sebe, spatříte vyhlídkovou věž hodně podobnou Eiffelovce. Asi místní záviděli Paříži a tak si postavili svou malou kopii… K dalším pozoruhodnostem patří římské akvadukty (ulice Radisson) a mauzolea (náměstí Wernert na vrchu Fourviérte), park Téte d´or se zoologickou zahradou.

Lyon je živé město, určitě stojí za návštěvu a pokud máte zájem poznat průmyslovou Francii, tak určitě zavítejte sem. Vážně. Lyon je klasickým západoevropským velkoměstem a typické francouzské město. Na ulicích míjíte lidi arabského a černošského původu; všude jsou renaulty, peugeoty a citroeny. Prostě francouzská klasika.

Doporučujeme