Novinka pro řidiče do Chorvatska. Slovinsko od února 2022 jen s elektronickou dálniční známkou

8. prosinec 2021  Redakce   Auto  1627 zobrazení  409 slov

Při cestě do Chorvatska zažijí řidiči ve Slovinsku, které slouží jako tranzitní země k moři, v roce 2022 novinku. Od února příštího roku totiž již nebudou nalepovat na čelní sklo papírovou dálniční známku.

Dálnice, ilustrační foto. Foto PixabayDálnice, ilustrační foto. Foto Pixabay

Od 1. prosince 2021 už nefunguje papírová roční dálniční známka na slovinských dálnicích. Pro motocykly je to půlroční dálniční známka.

Reklama

Od 1. února 2022 končí papírové dálniční známky i pro kratší lhůtu - týdenní a měsíční. Tyto známky jsou většinou povinnou výbavou každého automobilu, který je řízen po dálnici ve Slovinsku při průjezdu zemí mezi Rakouskem a Chorvatskem k Jadranu.

Ve Slovinsku budou vydávány už pouze elektronické dálniční známky. A jak to bude fungovat?

Elektronická dálniční známka je ve Slovinsku podobná české verzi. Také je vázána na registrační značku vozidla. Řidič ji může koupit elektronicky on line na webu správce slovinské dálniční sítě DARS či na čerpacích stanicích a u dalších vybraných prodejců.

Pokud e-vinětu bude řidič kupovat on line, k registrační značce vozidla ještě musí zadat email. Při placen on line na webu lze za elektrinickou dálniční známku platit kartou, přes PayPal i převodem z účtu. U této formy placení je ale nutné kupovat e-vinětu s dostatečným předstihem. Až dorazí peníze na účet DARS, může to trvat i čtyři dny...

A jaké jsou ceny pro rok 2022?

Před koupí slovinské dálniční známky je nutné také správně zvolit typ auta, pro který vinětu kupujete. Slovinci jednotlivé třídy odlišují rovněž podle výšky vozidla nad přední nápravou. Vždy je vhodné se nejprve podívat na web DARS a vyhledat správný typ vozidla a k němu přikoupit elektronickou dálniční známku.

U typického vozidla osobního auta s karavanem je týdenní známka za 15 EUR, měsíční za 30 EUR. U motocyklu je pouze půlroční a týdenní za 7,50 EUR.

Dovolenkáři by ještě neměli zapomenout, že se extra platí mýto v přeshraničním tunelu Karavanky na rakousko-slovinské hranici pod Villachem. Každý průjezd je zpoplatněn částkou 7,60 EUR (platí v době psaní tohoto textu).


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.14 hvězdiček / Hodnoceno: 7x