Škoda Auto omezuje výrobu do konce roku 2021. Nevyrobí asi 250 tisíc aut

20. říjen 2021  Redakce   Auto  1282 zobrazení  324 slov

Automobilka Škoda Auto od pondělí 18. října 2021 dočasně výrazně omezuje nebo úplně zastavuje výrobu vozů. A to ve všech třech závodech - v Mladé Boleslavi, Kvasinách i ve Vrchlabí. Českému rozhlasu Radiožurnál to potvrdil mluvčí společnosti Tomáš Kotera.

Škoda Auto. Foto: PixabayŠkoda Auto. Foto: Pixabay

V Kvasinách na Rychnovsku nakonec zůstane v provozu jen jedna linka. Součástky, které má teď automobilka k dispozici chce v následujících dvou týdnech namontovat do už rozpracovaných aut. I přes pozastavení běžného objemu výroby by tak mělo vzniknout asi deset tisíc nových vozů.

Reklama

Důvodem omezení výroby je nedostatek čipů potřebných pro výrobu aut.

Škoda Auto předpokládá, že situace se významně změní v roce 2022, kdy by měla znovu začít stabilní dodávka polovodičů, které se využívají třeba do řídících jednotek vyrobených aut.

Podle zástupce odborů KOVO Jaroslava Povšíka teď chybí především čipy do stahování oken zadních dveří, problémy jsou také s čipy do rádií.

„Předpokládáme, že výroba polovodičů se v druhé polovině roku 2022 opět začne postupně rozbíhat. Celá situace spojená se zásobováním by se měla následně zklidnit,“ řekl Tomáš Kotera.

„Podle aktuálního scénáře a předpokládané dostupnosti kritických komponentů vidíme celoroční riziko ve výši více než 250 tisíc nevyrobených vozů do konce tohoto roku,“ řekla Právu mluvčí Škoda Auto Kamila Biddle.

Čekací doba na některé nové osobní vozy se až zdvojnásobila. Zákazníci v Česku na ně mohou čekat i více než rok. Jde o auta, která se podle specifikací zákazníků zadávají do výroby a jejich výbava obsahuje čipy, kterých je v současnosti nedostatek. Dobu prodlužuje i zvýšená poptávka a celosvětové problémy s logistikou. Vyplývá to z vyjádření automobilek.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x