Aplikace ochrání nepozorné chodce před střetem s tramvají

7. duben 2021  Redakce   Brno  1281 zobrazení  345 slov

Telefonování, poslech hudby, surfování na mobilu – to jsou hlavní příčiny nepozornosti chodců, která může končit střetem s tramvají. Zamezit zbytečným úrazům má nová mobilní aplikace Pozor, tramvaj!, kterou Dopravní podnik města Brna otestuje na lince číslo 4.

Foto Dopravní podnik města BrnaFoto Dopravní podnik města Brna

Chodce, kteří si ji stáhnou, včas upozorní
na blížící se vůz. Testovací provoz potrvá do konce června.

Reklama

„Ročně dojde v Brně až k desítkám střetů tramvají s chodcem, a právě nepozornost pěších je jednou z hlavních příčin. Každé takové zranění je zbytečné. Můžeme-li na téma upozornit, a navíc nabídnout preventivní řešení v podobě mobilní aplikace, udělejme to a přispějme k jejímu rozšíření. Střet s desítky tun vážící tramvají chodec nemůže vyhrát,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Mobilní aplikace Pozor, tramvaj! důrazně upozorní uživatele, který nevěnuje pozornost dopravní situaci, na potenciální riziko střetu s tramvají.

„Pokud je chodec, řidič či cyklista aktivní na svém mobilním telefonu, tedy píše zprávu, telefonuje, využívá sociální sítě nebo poslouchá hudbu, vyšle mu aplikace důrazné upozornění o blížící se tramvaji nejen zvukově varovným zvoněním, ale i zobrazením varovné notifikace na displeji mobilu,“ vysvětlil radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl.

Při poslechu hudby aplikace ztiší přehrávanou skladbu, když uživatel zrovna využívá jinou aplikaci, přeruší ji a překryje varováním.

„Zkušební provoz zahájíme na lince číslo 4, kde budou všechny tramvaje vybaveny speciální zařízením a samolepkami s QR kódem, aby cestující tuto novinku zaznamenali a mohli si aplikaci stáhnout. Testovaní bude probíhat tři měsíce, tedy do začátku července. Pak jej vyhodnotíme a budeme rozhodovat o dalším postupu,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x