Brněnský dopravní podnik získal retro autobus

27. květen 2021  Redakce   Brno  1376 zobrazení  358 slov

Dopravní podnik města Brna rozšířil svou sbírku retro vozidel o autobus Karosa ŠM11.

Autobus Karosa.Autobus Karosa.

Červeno-béžový fešák se mezi ostatních 14 retro vozů DPMB zařadí po několikaletém úsilí podniku. V Brně autobusy tohoto typu vozily cestující v 60. – 80. letech a šlo o první, které byly v místní MHD vybaveny automatickou převodovkou.

Reklama

Zájemci budou nový přírůstek vídat na dnech otevřených dveří DPMB, v rámci Dnů dopravní nostalgie nebo si jej mohou k jízdám pronajmout.

„Velmi si cením, že i přes nepříznivou situaci Dopravní podnik města Brna neustupuje od svých dlouhodobých cílů a daří se mu sbírku retro vozidel rozšiřovat. V Česku se jedná o ojedinělý přístup, díky kterému necháváme odkaz na historii MHD dalším generacím. Jedná se o smysluplnou investici i z hlediska ekonomického, hodnota těchto vozů už jen poroste,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Autobus jsme měli v plánu pořídit k loňskému 90. výročí autobusové dopravy v Brně, bohužel se celý nákup a opravy kvůli koronavirové pandemii zpozdil. Mezi roky 1965 a 1988 v Brně jezdilo téměř 500 autobusů tohoto typu, takže je mezi námi řada lidí, kteří je pamatují,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Plně zrenovovaný vůz DPMB pořídil za 5 miliónů korun.

První dva autobusy z ověřovací série se v Brně objevily v roce 1965, vozy ze sériové výroby sem pak mířily od roku 1967. V Karose Vysoké Mýto vyrobili necelých 10 tisíc vozů tohoto typu, v Brně jich postupně jezdilo 464.

Přestože se jednalo o první autobusy v Brně, které se mohly pyšnit automatickou převodovkoua řidičům tak nabízely komfortnější řízení, neměly tyto vozy dlouhou životnost. Po pěti až šesti letech provozu bylo nutné je vyměnit za nové nebo provádět generální opravy.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x