Brno oslaví svůj den na povrchu i pod zemí

11. srpen 2022  Redakce   Brno  818 zobrazení  406 slov

Centrum Brna se o víkendu 12.-14. srpna vrátí o čtyři sta let zpět do historie, do momentu, kdy Brňané odrazili švédské útočníky. Vítězství, které Brnu na další staletí zajistilo status moravské metropole, oslaví třídenní program, ve kterém nechybí ani oblíbená ukázka historické bitvy.

Ilustrační snímek z Brna. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Brna. Foto MEDIASHOW

Jak uvádí tisková zpráva na webu města Brna, nabitý program Dne Brna startuje v pátek 12. srpna, kdy se Brňané podívají do Labyrintu pod Zelným trhem během prohlídek s názvem Černá koule pro Torstensona.

Reklama

Právě speciálně upravená černá koule byla podle legendy tím jediným, co mohlo usmrtit švédského generála Torstensona. K obléhání Brna se vážou i další pověsti, například jedna vysvětluje, proč se tu dodnes zvoní poledne už v 11 hodin.

Sobota 13. srpna začne dopoledním průvodem téměř 220 pěších vojáků, kteří projdou od Denisových sadů přes náměstí Svobody ke kostelu sv. Jakuba, kde se odehraje pietní akt na památku velitele brněnských obránců Raduita de Souches. Poté se vojsko přemístí na Kraví horu, která bude až do večera centrem vojensko-historického programu.

Po celý den zde bude stát dobový vojenský tábor, v němž návštěvníci zažijí autentickou atmosféru dobového táborového života i pravidelné ukázky výcviku typických jednotek třicetileté války, jako jsou mušketýři, arkebuzíři, pikenýři či dělostřelci.

Program doplní jízdní sokolníci z téhož období, atraktivní jezdecká show společnosti Tvrz, dobová módní přehlídka, koncerty středověké hudby, historizujícího folku i propojení hudební tradice s moderním uměním v podání rockové skupiny Clamortis.

V sobotu i neděli si mohou zájemci vyjít také na hrad Špilberk.

Neděle 14. srpna bude věnována duchovnímu rozměru festivalu. Biskupství brněnské zve na  pontifikální bohoslužbu v katedrále sv. Petra a Pavla a také na komentovanou prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie a sochy pátera Martina Středy.

V zahradách pod Petrovem si rodiny s dětmi užijí také pohádku Bajaja v podání Divadla Víti Marčíka a světové speciality včetně plněných šneků či žabích stehýnek ochutnáte v restauraci L'Eau Vive.

Akci pořádá TIC Brno s Biskupstvím brněnským, Společností 1645 a Muzeem města Brna.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x