Nejhezčí stavby jižní Moravy jsou Dopravního podniku města Brna

1. listopad 2021  Redakce   Brno  1166 zobrazení  469 slov

Moderní vozovna v Pisárkách a tramvajová trať s květinovou loukou na Nových sadech – tyto dvě loňské stavby Dopravního podniku města Brna se umístily na stupních vítězů soutěže Stavba Jihomoravského kraje 2020. Porotci hodnotili stavby v šesti kategoriích.

Foto Dopravní podnik města BrnaFoto Dopravní podnik města Brna

Obě stavby jsou důkazem toho, že i objekty sloužící pro provoz městské hromadné dopravy mohou nejen plnit svůj účel, ale i dobře vypadat. Rekonstrukci tramvajové trati na Nových sadech podpořilo město Brno investiční dotací ve výši 45,8 milionů korun, která pokryla náklady na celý projekt. Těší mě, že tak město získalo 730 metrů nové trati a Nové sady díky zatravnění tramvajového pásu i daleko příjemnější atmosféru,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Reklama

„Ocenění si velmi vážíme, jedná se o mimořádný úspěch. V projektech jsme využili moderní postupy a technologie a k tomu přidali něco navíc – provedení, které vzbuzuje zájem, vnáší do města jiskru a dělá jej ještě příjemnějším místem k žití,"sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

"Tam, kde to budou podmínky umožňovat, chceme v tomto duchu pokračovat i nadále. Oba projekty se mohly uskutečnit díky dotacím, které jsme obdrželi, v případě haly z Operačního programu Doprava a v případě Nových sadů od města Brna,“ dodal Miloš Havránek.

Moderní hala denní očisty a denního ošetření v Pisárkách získala první místo v kategorii Průmyslové a technologické stavby. Dopravnímu podniku města Brna umožní kvalitnější očistu a údržbu tramvají, také má větší kapacitu než předešlé prostory.

Stavba za 414 miliónů korun byla dokončena loni v létě okamžitě upoutala pozornost nejen místních obyvatel, ale i médií, architektů a stavařů. Červený portál odkazuje na barvu města Brna, pyramidové hliníkové opláštění pohlcuje hluk projíždějících tramvají a prosklená část umožňuje pohled z ulice do haly, kde se o vozy pečuje i v nočních hodinách. 

Druhým místem v kategorii Dopravní a inženýrské stavby byl oceněn projekt rekonstrukce tramvajové trati na Nových sadech nazvaný Zelené plíce města Brna.

730 metrů dlouhý úsek získal bělem loňských letních prázdnin kompletně nový kolejový svršek, a kromě standardních protihlukových opatření zde hluk z tramvajové dopravy tlumí i travnatý pás s lučními květinami. Právě barevná náhrada nevzhledných keřů vzbudila ohlas cestujících a stala se terčem zíjmu fotografů.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x