V centru Brna probíhá rekonstrukce parku

1. duben 2022  Redakce   Brno  944 zobrazení  422 slov

V březnu začala revitalizace parku na Moravském náměstí v Brně. Na jejím konci bude místo koncipované podle současných tendencí navracení přírody do města, které nabídne obyvatelům města Brna i jeho návštěvníkům atraktivní veřejný prostor k odpočinku, hře i zábavě vhodný pro všechny věkové skupiny.

Ilustrační snímek z centra Brna. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z centra Brna. Foto MEDIASHOW

Jak uvedl web městské části Brno – střed v tiskové zprávě, hotovo má být v listopadu.

Reklama

„Současnou podobu získal park v 70. letech 20. století. Aktuální stav zeleně, parkových cest, ale i ostatních částí včetně fontány byl již nevyhovující, zvláště s ohledem na to, že se v posledních letech výrazně zvýšila intenzita jeho využívání v podobě konání různých kulturních akcí nebo adventních trhů. Jedná se o park celoměstského významu, takže se logicky město na financování revitalizace podílí z více než 70 %,“ řekla u příležitosti zahájení prací primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Realizovaná podoba parku vychází z výsledků veřejné architektonicko-urbanistické soutěže, v níž v roce 2016 uspěl návrh od CONSEQUENCE FORMA architects.

„Novou dominantou parku se stane centrální multifunkční plocha s fontánou a vodními prvky, která bude sloužit kromě rekreačního i ke kulturnímu vyžití, například pro pořádání divadelních představení, komornějších koncertů a výstav. Hlavní páteřní cesta propojí centrum města s okolím ulice Lidické a doplní ji okružní pěšina s lavičkami, sloužící k procházkám,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

A dodal: „V severní části parku přiléhající k Moravskému náměstí bude umístěna menší kavárna s toaletami pro veřejnost. V prostoru celého parku budou rozmístěny desítky herních prvků pro děti, například originální průlezky, hmatové a zvukové hry a další.“

Primátorka Markéta Vaňková ocenila péči věnovanou zeleni, výsadbu podporující biodiverzitu a použití modrozelených technologií: „V parku bude po rekonstrukci zadržována dešťová voda, která poslouží k zavlažování významné části zachovaných vzrostlých stromů a záhonů. Navíc bude dosazeno velké množství nových dřevin. Půjde o stromy o obvodu kmene od 16 do 25 centimetrů, druhově se jedná například o javory, duby, jerlíny nebo dřezovce. Květinovou výsadbu pak budou tvořit bledule, ladoňky, sasanky, kosatce, divizny, pryšce nebo vrbiny.“


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x