Vedení Brna věří naději, že bude mít nejmodernější nádraží v Evropě

17. listopad 2020  Redakce   Brno  1772 zobrazení  698 slov

Soutěž o návrh nového hlavního nádraží pro Brno má za sebou „zahřívací kolo“. Odborná porota ze 46 zaslaných portfolií vybrala devět účastníků, kteří se připojí ke třem již dříve osloveným.

Brno, hlavní nádraží. Foto: MediaShow.czBrno, hlavní nádraží. Foto: MediaShow.cz

Výzvu k podání návrhů tak obdrží dvanáct architektonických kanceláří, většinou ze zahraničí.

Reklama

„Jižní část Brna čekala na svou příležitost k rozvoji už dost dlouho a věřím, že mezinárodní soutěž ji přinese. Dohodli jsme se se Správou železnic, že přímo oslovíme tři experty, kteří mají zkušenosti s velkými dopravními stavbami,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková v tiskové zprávě pro média.

„Jsou to tvůrci nádraží ve Vídni, Rotterdamu a Berlíně. Potěšilo mě, že všichni svou účast potvrdili. Laťka je nastavená opravdu vysoko a skýtá naději, že Brno bude mít nejmodernější nádraží v Evropě,“ poznamenala Vaňková.

Mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonická dvoufázová užší projektová soutěž o návrh nového hlavního nádraží v Brně byla vyhlášena 31. srpna 2020, zadavatelem je město Brno a Správa železnic.

Do 19. října běžela lhůta pro podání žádostí o účast; za zhruba měsíc a půl se jich v Kanceláři architekta města Brna sešlo 47. Při přezkoumání bylo zjištěno, že dvě žádosti jsou totožné, soutěžní porota jich tedy nakonec posuzovala 46.

„Porota při hodnocení předložených žádostí postupovala podle soutěžních podmínek,“ zdůraznil první náměstek primátorky Petr Hladík.

„Porota hodnotila portfolia referenčních prací podle míry naplnění kritéria »celková urbanisticko-architektonická kvalita návrhu včetně dopravního řešení«. Vybíralo se celkem ve třech kolech a nakonec bylo v závěrečném hlasování potvrzeno devět účastníků, kteří budou moci podat návrh v 1. fázi soutěže,“ informoval náměstek.

Radní výzvu k podání návrhů schválili. „Zasedání soutěžní poroty bylo organizováno jako online videokonference, která se konala 30. října,“ přiblížil radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal.

„Nad portfolii jsme diskutovali asi čtyři hodiny a hodnotili jsme je zejména s ohledem na komplexnost referenčních prací, respektování kontextu místa a důraz na trvalou udržitelnost řešení vzhledem k životnímu prostředí a veřejným prostranstvím,“ dodal.

„Porota se předběžně dohodla, že hodnoticí zasedání 1. fáze soutěže se podle soutěžních podmínek uskuteční 4. a 5. března 2021. Poté bude následovat druhá fáze, do níž postoupí čtyři účastníci, kteří návrhy dopracují do větší podrobnosti. Znovu bychom se nad nimi měli sejít v červnu a vybrat vítěze,“
upřesnil ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

outěžní poroty bylo organizováno jako online videokonference, která se konala 30. října,“přiblížil radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal. „Nad portfolii jsme diskutovali asi čtyři hodiny a hodnotili jsme je zejména s ohledem na komplexnost referenčních prací, respektování kontextu místa a důraz na trvalou udržitelnost řešení vzhledem k životnímu prostředí a veřejným prostranstvím,“ dodal.
„Porota se předběžně dohodla, že hodnoticí zasedání 1. fáze soutěže se podle soutěžních podmínek uskuteční 4. a 5. března 2021. Poté bude následovat druhá fáze, do níž postoupí čtyři účastníci, kteří návrhy dopracují do větší podrobnosti. Znovu bychom se nad nimi měli sejít v červnu a vybrat vítěze,“ upřesnil ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x