Ceny stavebních materiálů rostou. Přesto kdo chce stavět, ať se do toho pustí

9. prosinec 2021  Redakce   Bydlení  1057 zobrazení  356 slov

Ceny nemovitostí letí vzhůru, ale to se týká i stavebních materiálů. Kdo chce začít stavět, výrazně si připlatí. Přesto i tato doba se jeví jako vhodná kopnout do země a postavit třeba rodinný dům. Opravdu totiž bude ještě hůř...

Stavba domu, ilustrační foto. Foto: PIXABAYStavba domu, ilustrační foto. Foto: PIXABAY

Kdo chce mít svůj rodinný domek, musí mít i pozemek. A to není zase tak snadné. Přestože obce se snaží plánovat rozvojové plochy, volných pozemků pro výstavbu je stále méně - a bude jich méně. Tlak na ekologii a ochranu půdy, která mizí, bude pravděpodobně stále silnější.

Reklama

Tři klíčová slova budou stále více zmiňována a skloňována. Jsou to: udržitelnost, ekologie, materiály.

Rovněž budou stále větší požadavky na nové stavby, tak jako to čeká auta. Do ceny výstavby promluví i cena práce. A samozřejmě i energie.

Pokud tedy skutečně uvažujete o stavbě rodinného domu, neboť už máte pozemek a chcete ho využít, začněte co nejdříve. Zimní období je přitom ideální pro plánování stavby.

Přesto letmý pohled na vývoj cen stavebních materiálů. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku v říjnu 2021 zrychlila meziroční růst na 3,7 procenta ze zářijových tří procent.

Tento pozitivní trend ale má své úskalí. Přestože stavebnictví reaguje vždy se zpožděním, růstový trend stále není před stavem roku 2019. Naopak na trhu je více pravomocných stavebních povolení, tudíž lze stavět. Avšak to se projevuje i na růstu cen stavebních prací, které spolu se stavebními materiály prudce zdražují.

Ceny rostou i kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků, neboť ti, kteří řemeslo ovládají, mají často hodně dopředu plno a nejsou k dispozici.

Komplikovanější je i financování stavby, neboť v mnohých případech banky odmítají navýšit hypoteční úvěry, což vytváří extrémně nepříjemné situace.

Úskalími postupně provedeme v seriálu Jak dobře stavět v rubrice Bydlení na MEDIASHOW.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil