Je čas na revizi smlouvy kvůli podpojištění. Ceny nemovitostí stále rostou

25. říjen 2021  Redakce   Bydlení  1143 zobrazení  378 slov

Pokud máte pojištěnou nemovitost, je čas se podívat na znění smlouvy s pojišťovnou a na výši plnění. To se odvíjí od ceny nemovitosti, které neustále zdražují. Zvláště po událostech jako tornádo je vhodné smlouvu zkontrolovat.

Pojištění nemovitosti. Foto: PixabayPojištění nemovitosti. Foto: Pixabay

Hodnota majetku roste, avšak v případě nešťastné události i v případě uzavřeného pojištění nemovistosti může být vlastník nemile překvapen. Smlouvu uzavřel v nějaké době a v hodnotě nemovitosti. Podmínky se ale od té doby dost změnily.

Reklama

Pojištění nemovitosti je vhodné zrevidovat a případně smlouvu aktualizovat.

Rizikem je tzv. podpojištění. To je stav, kdy majitel domu či bytu na vyplaceném pojistném plnění dostane jen zlomek toho, kolik si představoval a s čím počítal.  Je to stav, kdy nemovitost je pojištěna na nižší částku, než je její skutečná hodnota.

Tento stav zpravidla nastane v situaci, kdy majitel nemovitosti uzavře s pojišťovnou smlouvu a v průběhu let se nestará o její aktualizaci. Hodnota nemovitosti stoupá i vzhledem k aktuální situaci na trhu, inflací, nedostatkem stavebních materiálů či zdražováním stavebních prací.

Například ze hodnoty domu ve výši 4 miliony korun se po letech stane nemovitost za 6 milionů korun, avšak pojištění je jen na 4 miliony. Pokud se s domem něco stane, například kvůli vichřici či dokonce tornádu, pojišťovna vyplatí maximálně čtyři miliony místo tržní ceny v danou dobu.

Proto pojišťovny vyzývají své klienty, aby si své smlouvy nechali zkontrolovat a případně aktualizovat.

Pojistná částka by tedy měla být nastavena tak, aby majitel nemovitosti v případě nějaké škody na dané nemovitosti od pojišťovny obdržel takový objem peněz, aby si mohl danou nemovitost opravit do původního stavu, případně si ji znovu pořídit.

Jak zástupci pojišťoven upozorňují, podpojištění hrozí především u starších smluv a také v případě, kdy majitel nemovitosti provedl různé úpravy, rekonstrukce, přístavby apod., čímž hodnotu své nemovitosti navýšil.

Pracovníci pojišťoven doporučují provést aktualizaci pojistné smlouvy zhruba každé dva, tři roky, maximálně však za pět let.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x