Městská nájemní agentura zabydluje lidi v bytové nouzi

23. červen 2022  Redakce   Bydlení  732 zobrazení  372 slov

Přesně před rokem založilo hlavní město Praha Městskou nájemní agenturu (MNA) pro Pražany v bytové nouzi. Za tu dobu MNA zajistila ubytování pro 23 domácností, spravuje 36 bytů a ty volné právě zabydluje.

Ilustrační snímek z Prahy - Nusle. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Prahy - Nusle. Foto MEDIASHOW

Zájem vlastníků bytů předčil očekávání. MNA se stává systémovým prvkem v zajištění bydlení pro nízkopříjmové domácnosti v Praze. Do roku 2030 proto plánuje spravovat přes 500 bytů.

Reklama

Městská nájemní agentura funguje jako spojka mezi majiteli pražských bytů a nájemníky tím, že majitelům nabízí sadu důležitých garancí a služeb, zejména pravidelné hrazení garantovaného příjmu. Nájemníkům poskytuje podporu při bydlení nebo zprostředkuje sociální služby. Provozována je Centrem sociálních služeb Praha.

V rámci poptávání bytů agentura dostala přes 100 nabídek. Dohromady nyní agentura disponuje 36 byty. Zájem o její služby na straně majitelů tedy předčil očekávání i kapacitní možnosti. Z hodnocení pak vyplývá, že hlavní motivací majitelů k nabídnutí volného bytu agentuře byl úbytek starostí, vhodně nastavené garance a sociální přesah.

Agentura doplňuje segment sociálních bytů tím, že umožňuje bydlet v obvyklých bytech těm, kteří by na trhu bez jejích garancí neuspěli. Aktuální hodnocení činnosti agentury ukázalo, že nejčastěji nájemníci přicházeli z azylových domů nebo z nevyhovujícího bydlení u rodiny či známých.

Naprostá většina klientů zkoušela najít nájem na realitním trhu, ale na bydlení nedosáhla z důvodu kauce či vysokého nájemného. 

„Městská nájemní agentura prokázala, že i lidé v bytové nouzi mohou bydlet standardně, když jim odstraníme hlavní překážky. Díky agentuře bydlí například samoživitelé, kteří by jinak na trhu s byty neuspěli. Městská nájemní agentura má potenciál stát se systémovým nástrojem podpory bydlení v Praze a do budoucna pomoci vyřešit nedostupnost bydlení v Praze,“ uzavírá Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x