Filmaři zvěčnili Jeseníky. Nový dokument nabízí tipy na výlet

30. prosinec 2022  Redakce   Cestování  475 zobrazení  352 slov

Do kin v Olomouckém kraji míří zajímavý snímek o Jeseníkách. Jedinečný dokument Království horské divočiny vznikal čtyři roky a nabízí originální záběry na horskou flóru a faunu. Turisté se mohou jeho prostřednictvím inspirovat k návštěvě různorodých míst.

Ilustrační snímek - Zámek Velké Losiny na Šumpersku. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek - Zámek Velké Losiny na Šumpersku. Foto MEDIASHOW

„Podobný dokument tady dlouhá léta chyběl. Zvláště v dnešní době je velmi důležité naši přírodu správně popularizovat. Věřím, že i tento film k tomu přispěje. Vzdělaný návštěvník s ohleduplným chováním je velkým spojencem a pomocníkem v moderní ochraně přírody,” uvedl Petr Šaj, vedoucí Správy CHKO Jeseníky a jeden z tvůrců filmu.

Reklama

Snímek si teď mohou diváci prohlédnout v kinech, například v šumperském Kině Oko hned 2. ledna, v Bruntále film uvede Kino Centrum o čtyři dny později a na domácí půdě v Jeseníku se snímek na filmovém plátně Kina Pohoda objeví 13. ledna.

Později se bude promítat na filmových festivalech, zamíří i do televize a zájemci si ho mohou prohlédnout také na internetu.Film podpořila také Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje.

„Moc rádi jsme podpořili takto kvalitní dokument o jesenických horách. Věřím, že i díky takovýmto dílům si lidé uvědomí unikátnost jesenické přírody, a o to více si jí budou vážit, “ řekl Radek Stojan, ředitel centrály.

Tvůrci snímku si zakládali na autentických záběrech – například všechna zachycená zvířata jsou točena přímo v Jeseníkách. Filmaři se chtěli vyhnout obvyklé praxi, kdy v podobných snímcích figurují zvířata natočená v zajetí.

„Dokument Království horské divočiny připomíná, jak důležité je Jeseníky chránit. Samotný turistický ruch musí být nastaven tak, aby nebral přírodu jako svůj zdroj, ale aby s ní byl v harmonii,“ doplnila Milada Sokolová, uvolněná členka zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x