Na tvrzi Bouda začala nová turistická sezona

16. duben 2022  Redakce   Cestování  1212 zobrazení  225 slov

Na tvrzi Bouda na Králicku v Pardubickém kraji byla zahájena nová turistická sezona. Velkým lákadlem pro turisty bude jednoznačně upravený vstupní objekt, jehož obnova byla dokončena v listopadu loňského roku.

Otevření tvrze Bouda. Foto Pardubický krajOtevření tvrze Bouda. Foto Pardubický kraj

Celkově Pardubický kraj, v jehož vlastnictví tvrz je, investoval do rozvoje Boudy téměř 50 milionů korun.

Reklama

Nejbližší připravovanou aktivitou je osazení Památníku budovatelů a obránců československého opevnění. Ten chce Společnost přítel československého opevnění a dobrovolníci, kteří se starají o provoz Boudy, darovat Pardubickému kraji.

Hlavní součástí památníku bude historicky cenný znak, který se podařilo osádce tvrze Bouda zachránit na podzim roku 2018 z demolované části velitelství Orlických kasáren v Žamberku, které jsou nyní přestavovány pro civilní využití. Znak bude umístěn na pískovcovém bloku z hořického pískovce, který ponese nápis připomínající budovatele a obránce československého opevnění.

Na památník se prozatím podařilo vybrat 130 tisíc korun. Dalších 40 tisíc zatím zbývá. Mezi další připravované projekty patří dokončení a instalace modelu dělostřelecké otočné věže, osazení a rekonstrukce zábradlí ve vybraných částech tvrze. Jedná se v první etapě o osazení zábradlí v místech, kde zábradlí v tuto chvíli vůbec není, což by opět rozšířilo možnosti pro jednotlivé průvodcovské trasy.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x