Plán na vybudování železničního muzea v Dolní Lipce. Parní expres vyjede z Ústí nad Orlicí do Polska

27. říjen 2021  Redakce   Cestování  1011 zobrazení  308 slov

Mimořádná jízda historického parního expresu se uskuteční v sobotu 30. října 2021 a spojí Pardubický kraj s polským Dolnoslezským vojvodstvím. Parní express se vydá z Ústí nad Orlicí přes Letohrad a Lichkov až do Polska, kde zastaví v Kladsku, městě Dzierżoniów a dojede až do železničního muzea ve Slezské Javořině.

Nostalgická železnice, ilustrační foto. Foto: České dráhyNostalgická železnice, ilustrační foto. Foto: České dráhy

„Tato jízda je symbolická, protože je součástí našeho plánu na vybudování železničního muzea v Dolní Lipce ve spolupráci s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku a polskými partnery," řekl pardubický hejtman Martin Netolický.

Reklama

Cílem je připravit projekt pro uplatnění v operačním programu Interreg Česká republika - Polsko, tedy projekt financovaný z evropských fondů. "Prvním krokem je podpis memoranda o spolupráci s našimi polskými partnery, což bychom rádi učinili právě v rámci této jízdy, která spojí Ústí nad Orlicí s polskou Slezskou Javořinou, kde se nachází velké železniční muzeum,“ řekl hejtman.

Cestující se však budou moci těšit na parní expres, který jezdil na trase z Ústí nad Orlicí do Lichkova a do Hanušovic v průběhu letních prázdnin.

Vlak v sobotu 30.10.2021 vyjede z Ústí nad Orlicí v 8.53 hodin, zastaví v Letohradu, Jablonném nad Orlicí a v Lichkově bude 9.35 hodin. V Kladsku vlak bude v 10.37 hodin. Zpět vlak v Ústí nad Orlicí bude po 19.30 hodině.

"Je to ideální šance nejen pro rodiny s dětmi podívat se do muzea ve Slezské Javořině,“ uvedl Michal Bednář z Muzea starých strojů a technologií ze Žamberka.

Sbírka železničního muzea ve Slezské Javořině se skládá z více než 150 železničních vozidel od let 1880 do 70. let minulého století. Sbírka obsahuje mimo jiné více než 40 parních lokomotiv německé, polské, americké a anglické výroby, dieselových a elektrických lokomotiv a sbírku vagónů a specializovaných železničních vozidel.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x