Podcast Zaostřeno na...: Pardubický kraj má turistům co nabídnout  

12. červenec 2023  Redakce   Cestování  457 zobrazení  1055 slov

Dalším hostem podcastu Pardubického kraje Zaostřeno na… byla ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková. Ta si s tiskovým mluvčím Pardubického kraje Dominikem Bartákem povídala mimo jiné o aktuální návštěvnosti regionu, nejvíce exponovaných lokalitách, fenoménu slow tourismu, letní cyklistické soutěži Cyklopecky, projektu Východočeskej svět či o způsobu propagace kraje u nás i v zahraničí.

Ilustrační snímek z Pardubického kraje - Zámek Moravská Třebová, část areálu (červenec 2023). Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Pardubického kraje - Zámek Moravská Třebová, část areálu (červenec 2023). Foto MEDIASHOW

Jak si stojí Pardubický kraj z hlediska návštěvnosti?

Pardubický kraj je méně navštěvovaným krajem, což ale neznamená, že by nebyl atraktivní. Oproti jiným krajům má naopak spoustu výhod. Velkým handicapem je však to, že ze všech krajů máme nejnižší ubytovací kapacitu, což nás samozřejmě v rámci statistiky limituje. Pardubický kraj disponuje zhruba 20 300 lůžky v hromadných ubytovacích zařízeních, ale sousední a podobně velký Královéhradecký kraj jich má 55 000, takže se velmi těžko v těchto parametrech můžeme porovnávat.

A co jiná kritéria?

Tak si v konkurenci jiných krajů stojíme opravdu velice dobře. Například v pořádání konferencí a kongresových akcí v Pardubickém kraji jsme dokonce na šestém místě, což je skvělé, protože kongresová turistika generuje daleko větší příjmy než běžná rekreační turistika.

Které destinace jsou v Pardubickém kraji dlouhodobě nejnavštěvovanější?

V poslední době se výrazně zvýšila návštěvnost oblasti Dolní Moravy. Přispělo k tomu určitě to, že byla vybudována velice moderní infrastruktura cestovního ruchu, která láká návštěvníky z celé republiky, ale třeba i z Polska. Pokud bychom se podívali na statistiky návštěvnosti turistických cílů, tak za loňský rok se na prvních příčkách objevuje Sky Bridge, který atakoval návštěvnost 280 000 lidí.

A co samotné Pardubice?

V rámci krajského města si velice dobře vede Zámek Pardubice, kterému se za poslední roky podařilo zvýšit počet návštěvníků velmi významným způsobem, protože nejde jenom o nové expozice, ale i o to, že se na zámku koná řada akcí od divadelního festivalu, trhy až po jarmarky.K dalším cílům, které jsou velice navštěvované, patří památky UNESCO.

Další zajímavosti?

Litomyšlský zámek sice nyní prochází rekonstrukcí, ale dlouhodobě patří mezi významná turistická lákadla. Zároveň se podařil zápis hřebčína v Kladrubech nad Labem, což je sama o sobě velká reklama. Oblíbené jsou dlouhodobě také hrady a zámky v čele s hradem Svojanov, letos se po rekonstrukci také otevřela Kunětická hora, která bude určitě velmi navštěvovaná. Co se týká muzeí, tak velkou návštěvnost zaznamenává vojenské muzeum v Králíkách, velmi dobře si vede také loutkářské muzeum v Chrudimi.

Reklama
ardubický kraj je méně navštěvovaným krajem, což ale neznamená, že by nebyl atraktivní. Oproti jiným krajům má naopak spoustu výhod. Velkým handicapem je však to, že ze všech krajů máme nejnižší ubytovací kapacitu, což nás samozřejmě v rámci statistiky limituje. Pardubický kraj disponuje zhruba 20 300 lůžky v hromadných ubytovacích zařízeních, ale sousední a podobně velký Královéhradecký kraj jich má 55 000, takže se velmi těžko v těchto parametrech můžeme porovnávat. Pokud bychom brali jiná kritéria, tak si v konkurenci jiných krajů stojíme opravdu velice dobře. Například v pořádání konferencí a kongresových akcí v Pardubickém kraji jsme dokonce na šestém místě, což je skvělé, protože kongresová turistika generuje daleko větší příjmy než běžná rekreační turistika.
Které destinace jsou v Pardubickém kraji dlouhodobě nejnavštěvovanější?
V poslední době se výrazně zvýšila návštěvnost oblasti Dolní Moravy. Přispělo k tomu určitě to, že byla vybudována velice moderní infrastruktura cestovního ruchu, která láká návštěvníky z celé republiky, ale třeba i z Polska. Pokud bychom se podívali na statistiky návštěvnosti turistických cílů, tak za loňský rok se na prvních příčkách objevuje Sky Bridge, který atakoval návštěvnost 280 000 lidí. V rámci krajského města si velice dobře vede Zámek Pardubice, kterému se za poslední roky podařilo zvýšit počet návštěvníků velmi významným způsobem, protože nejde jenom o nové expozice, ale i o to, že se na zámku koná řada akcí od divadelního festivalu, trhy až po jarmarky.
K dalším cílům, které jsou velice navštěvované, patří památky UNESCO. Litomyšlský zámek sice nyní prochází rekonstrukcí, ale dlouhodobě patří mezi významná turistická lákadla. Zároveň se podařil zápis hřebčína v Kladrubech nad Labem, což je sama o sobě velká reklama. Oblíbené jsou dlouhodobě také hrady a zámky v čele s hradem Svojanov, letos se po rekonstrukci také otevřela Kunětická hora, která bude určitě velmi navštěvovaná. Co se týká muzeí, tak velkou návštěvnost zaznamenává vojenské muzeum v Králíkách, velmi dobře si vede také loutkářské muzeum v Chrudimi.
Celý díl, ale i ty předchozí  na https://www.pardubickykraj.cz/podcast
Kompletní nahrávka je k dispozici také na: https://we.tl/t-Blj3LPy5aJ

Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x