Studená přehrada na Liberecku láká otužilce

13. srpen 2022  Redakce   Cestování  1258 zobrazení  239 slov

Na přehrady je Liberecký kraj více než štědrý. Nejmladší a největší z nich je Josefův Důl. Mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější patří liberecká přehrada Harcov.

Foto Liberecký krajFoto Liberecký kraj

Dále jsou v kraji také přehrady Mšeno, Labská, Bedřichov, Fojtka, Mlýnice, U Naděje a Souš, sousedka protržené přehrady Desná na řece Bílé Desné.

Reklama

Přehrada Fojtka na stejnojmenném potoce v povodí Lužické Nisy byla vybudována v letech 1904 až 1906. Důvodem ke stavbě přehrady byly především časté přívaly velkých vod z potoka Fojtky. Přehrada láká otužilce.

Samozřejmě se také počítalo s rekreačním využitím nádrže. Zděná hráz z lomového kamene se stavěla mezi lety 1904–1906, je vysoká 11 metrů a má 146 metrů dlouhou hráz. Přehrada je hluboká kolem jedenácti metrů a má písčité dno.Nádrž slouží i jako koupaliště. Na březích je mnoho místa pro slunění i pro hraní her.

Dobrou zprávou pro rybáře je, že se zde hojně vyskytují lososovité ryby. Oproti jiným přehradám v okolí Liberce je Fojtka o trochu studenější. Důvodem je stín, ve kterém se z části nachází. Nebývá zde tedy nikdy mnoho lidí. Plavci ocení rozměry nádrže, protože vzdálenost od nejpoužívanější pláže k protějšímu břehu je přibližně příjemných 100 metrů.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.83 hvězdiček / Hodnoceno: 18x