Vítejte na palubě. Tipy na výlet s lodí plující po Labi nejen do Hřenska, ale i do Drážďan

16. červenec 2018  Redakce   Cestování  4745 zobrazení  599 slov

Plavba po Labi přináší výhledy na okolní krajinu labských pískovců, ale i na památky nejen na české, ale i německé straně Českosaského Švýcarska. Výchozím bodem je Děčín, odkud vyplouvá v jarní a letní sezóně výletní loď.

Pohled na Lebe z pevnosti Königstein. Foto: Pixabay.comPohled na Lebe z pevnosti Königstein. Foto: Pixabay.com

Plout na Labi v labském kaňonu je opravdový zážitek.

Reklama

Loď vyplouvá u Tyršova mostu pod děčínským zámkem přimo v centru města. Vybírat lze z několika tras.

Tou hlavní je plavba do Hřenska a Bad Schandau. Právě Hřensko je nejníže položeným místem z celého Česka, do Labe se zde vlévá Ploučnice. Úzké údolí s vysokými pískovcovými skalami patří mezi nejvíce vyhledávaným místem turistů pro výchozí výlet - ať už na Pravčickou bránu nebo do soutěsek.

V sousedním lázeňském městečku Bad Schandau se nachází nejen termální aquapark Toskana Therme, ale také historická tramvaj jezdící Křinickým údolím či hsitorický výtah na vyhlídku v obci Ostrau.

Českosaské Švýcarsko

Českosaské Švýcarsko je lidový název dvou národních parků - Národní park České Švýcarsko a Národní park Saské Švýcarsko.

Tento vžitý lidový název je pro krajinu na obou březích řeky Labe mezi Děčínem a Pirnou. Název pochází ze sousedního území Německa, kde se od konce 18. století začalo používat názvu Saské Švýcarsko, zavedeného švýcarskými malíři, kterým zdejší krajina připomínala domovinu, Antonem Graffem a Adrianem Zinggem působícími v Drážďanech.

Právě do Drážďan lze z Děčína plout lodí - platí to i naopak ve směru Míšeň - Drážďany - Bad Schandau. Tuto dopravu zajišťuje německý Sächsische Dampfschiffahrt. Naopak českou lodní dopravu zajišťuje Labská plavební.

Co lze všechno vidět? Jen namátkou zámek Pillnitz, což je jeden z nejnavštěvovanějších skvostů na Labi.

Skvosty na Labi

Plout lze i do Königsteinu, kde je stejnojmenná jedna z největších horských pevností v Evropě.

U Labe najdeme i výletní obec Rathen, kam nesmí auta. Nad labským kaňonem se tyčí Bastei - skalní útvar s vyhlídkovými plošinami v Saském Švýcarsku na pravém břehu Labe mezi lázeňským městečkem Rathen a městem Wehlen.

Podobnou roli na české straně hraje Labská vyhlídka, na níž se lze dostat z obce Labská Stráň. Odtud je nádherný výhled dolů do labského kaňonu z Belvedéru.

Lodí lze doplout až do Drážďan, které stojí za samostatnou návštěvu. Hlavní město Saska nabízí nejen historické architektonické skvosty, ale také velmi širokou nákupní nabídku třeba na nákupní ulici Prager Strasse.

A vyhledávaný je i zámek Moritzburg mezi Drážďany a Míšní. Zde se natáčela kultovní pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Kdo přece jen chce více vidět z Českého Švýcarska, navštívit může Meznou nebo Jetřichovice. Turisté rovněž vyhledávají Krásnou Lípu nebo Chřibskou.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.1 hvězdiček / Hodnoceno: 10x