Zámek v Roudnici představil nový návštěvnický okruh

13. červen 2023  Redakce   Cestování  307 zobrazení  704 slov

Dominanta města Roudnice nad Labem, barokní zámek v majetku rodiny Lobkowicz, nabízí nově návštěvní okruh, který zavede návštěvníky do dosud nepřístupných prostor a připomene devět století dějin tohoto zámku. Uvedl to web Ústeckého kraje v tiskové zprávě.

Ilustrační snímek - Zámek v Roudnici nad Labem. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek - Zámek v Roudnici nad Labem. Foto MEDIASHOW

Reklama
Vernisáž výstavy za účasti zástupců Ústeckého kraje, města Roudnice nad Labem, spolupracujících organizací a odborného týmu House of Lobkowicz proběhla v polovině června, kdy návštěvníky přivítal William Lobkowicz se synem Williamem Rudolfem. Ten osobně stojí za přípravou výstavy, která představí mimo jiné také snímky z rodinného archivu.
Vernisáže se účastnil Jiří Řehák, náměstek hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. „Je radost vidět, když se taková významná kulturní památka vrací životu, přestože je to dlouhodobý projekt. Cením si systematického přístupu a vytrvalosti rodiny Lobkowicz, s jakou přistupuje k obnově svých majetků na území kraje, a těším se na další spolupráci třeba při revitalizaci oblíbeného turistického cíle - hory Říp,“ řekl náměstek Řehák.
V rámci okruhu jsou umístěny více než tři desítky panelů s dobovými fotografiemi, nákresy, portréty a grafikami z Lobkowiczkých knihovny a archivu. Detailní pozornost je věnována také zdejší kapli a pohnuté historii zámeckého divadla. Panely doplňují půdorysy podob zámku, tak jak se měnil v průběhu času. Jeden z panelů se týká úprav zámeckého nádvoří během 20. století, další změn interiérů a slavné Lobkowiczké knihovny. Návštěvníci si také mohou prohlédnout fotografie fresek nacházejících se v současné době v běžně nepřístupných prostorách zámku. Podstatná část výstavy je věnována původním vlastníkům zámku a rodině Lobkowiczů. Komentované prohlídky jsou organizovány ve spolupráci se společností Říp o.p.s.

Vernisáž výstavy za účasti zástupců Ústeckého kraje, města Roudnice nad Labem, spolupracujících organizací a odborného týmu House of Lobkowicz proběhla v polovině června, kdy návštěvníky přivítal William Lobkowicz se synem Williamem Rudolfem. Ten osobně stojí za přípravou výstavy, která představí mimo jiné také snímky z rodinného archivu.

Vernisáže se účastnil Jiří Řehák, náměstek hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

„Je radost vidět, když se taková významná kulturní památka vrací životu, přestože je to dlouhodobý projekt. Cením si systematického přístupu a vytrvalosti rodiny Lobkowicz, s jakou přistupuje k obnově svých majetků na území kraje, a těším se na další spolupráci třeba při revitalizaci oblíbeného turistického cíle - hory Říp,“ řekl náměstek Řehák.

V rámci okruhu jsou umístěny více než tři desítky panelů s dobovými fotografiemi, nákresy, portréty a grafikami z Lobkowiczkých knihovny a archivu. Detailní pozornost je věnována také zdejší kapli a pohnuté historii zámeckého divadla. Panely doplňují půdorysy podob zámku, tak jak se měnil v průběhu času.

Jeden z panelů se týká úprav zámeckého nádvoří během 20. století, další změn interiérů a slavné Lobkowiczké knihovny. Návštěvníci si také mohou prohlédnout fotografie fresek nacházejících se v současné době v běžně nepřístupných prostorách zámku.

Podstatná část výstavy je věnována původním vlastníkům zámku a rodině Lobkowiczů. Komentované prohlídky jsou organizovány ve spolupráci se společností Říp o.p.s.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x