Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
D4 vstupuje do posledního roku výstavby. Via Salis bude na konci roku 2024
Dálnice z auta.

ANALÝZA První český PPP projekt na výstavbě D4 z Příbrami do Písku bude hotov na konci roku 2024. Řidiči projedou po 32 km nové dálnice.

Stavba dálnice D4 od Příbrami po Písek vstoupila do poslední stavební sezony. Hotovo bude v prosinci 2024. Dalších 25 let dálnici s názvem Via Salis provozuje konsorcium, které ji staví. Stát za tuto dobu zaplatí 17,8 miliardy korun.

Zadavatelem projektu je Ministerstvo dopravy. Projekt PPP projekt realizuje sdružení Via Salis. Investice zahrnuje projektování, financování a stavbu 32 kilometrů dálnice D4 z Příbrami do Písku. Náklady budou téměř deset miliard korun. Součástí zakázky je i modernizace a údržbu dalších 16 kilometrů již zprovozněných navazujících úseků. 

„Zkušenosti s právě probíhající dostavbou dálnice D4, která je prvním velkým PPP projektem u nás, ukázaly, že jako doplňkový nástroj k zajištění výstavby dopravní infrastruktury fungují. V příštích deseti letech budeme potřebovat investovat do rozvoje dopravní infrastruktury. K zajištění těchto prostředků proto počítáme rovněž s větším zapojením soukromého kapitálu,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Liniová stavba využívající technologii BMI

Dostavba D4 mezi Příbramí a Pískem je největší liniovou stavbou v České republice, která využívá technologii BIM. Díky němu má dálnice D4 digitální dvojče, které obsahuje veškeré informace o jednotlivých součástech dálnice a klíčovou dokumentaci, jako jsou kolaudační rozhodnutí a manuály. Technologie BIM se podílí i na plynulém přechodu mezi fází výstavby a provozu a zajistí vysoce kvalitní údržbu dálnice D4 po celou dobu 25 let trvání koncese.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama