Aktuální opatření v provozu Pražské integrované dopravy

14. leden 2022  Redakce   Doprava  1810 zobrazení  680 slov

S ohledem na mutaci omikron a očekávanou vlnu šíření nemoci covid-19 Hlavní město Praha, Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) a ROPID zavádí od pondělí 17. ledna 2022 na autobusových a tramvajových spojích preventivní opatření.  

Ilustrační snímek Praha - Prosek. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek Praha - Prosek. Foto MEDIASHOW

A to v podobě, jejichž cílem je zredukovat vzájemný kontakt mezi řidiči a cestujícími, a co nejdéle udržet na městských linkách stávající poloprázdninový provoz bez nutnosti dalšího omezování. Uvedl to v tiskové zprávě web Dopravního podniku Praha.

Reklama

Platí povinnost cestujících mít zakrytá ústa a nos respirátorem (třídy KN95 nebo FFP2 nebo vyšší) nebo nanorouškou (splňující filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem) ve všech prostředcích veřejné dopravy, ve všech prostorech pražského metra a vnitřních prostorech Infocenter DPP.

Metro

Intervaly v ranní špičce: linka A 150 sekund, linka B 140 sekund, linka C 115 sekund.

Poslední odjezdy souprav z konečných stanic: Linka A: Depo Hostivař: 23.53 | Nemocnice Motol: 23.51 Linka B: Zličín: 23.40 | Černý Most: 23.45 Linka C: Letňany: 23.44 | Háje: 23.44. Poslední spoje povrchové dopravy navazují na poslední spoje metra.

Centrální otevírání dveří zůstává v platnosti. Omezení provozní doby u vybraných WC v metru.

Tramvaje

Od pondělí 17. ledna 2022 dochází u tramvají staršího typu, tj. mimo 14T a 15T k uzavření předních dveří. Prostor předních dveří bude zapáskován.

Bezpečné odbavení nevidomých a slabozrakých, kteří obvykle nastupují předními dveřmi, zajistí řidiči např. prostřednictvím druhých dveří, obdobně jako tomu bylo u předchozích vln pandemie a stejného opatření. Řidiči jsou o tomto postupu informováni.

Denní provoz tramvají ukončen přibližně mezi 23.30 a 0.15 hodin. Noční provoz tramvají přibližně od 0.00 hodin s intervalem 30 minut. První rozjezd nočních tramvají z přestupního uzlu Lazarská v 0.15 hodin. Provoz nostalgické linky číslo 23 přerušen do odvolání. Provoz historických linek je přerušen do 26. března 2022.

Centrální otevírání dveří řidičem zůstává v platnosti, bez nutnosti použití poptávkového tlačítka.

Nadále platí sjednocení režimu zastávek na znamení na autobusových i tramvajových linkách. Tramvaje na nich zastavují při přítomnosti cestujících na zastávce. Pro výstup je potřebné včas zmáčknout tlačítko dveří, respektive signalizaci k řidiči, a to po odjezdu z předchozí zastávky.

Autobusy

Od pondělí 17. ledna 2022 dochází na městských linkách k uzavření předních dveří. Prostor předních dveří bude za první řadou sedadel zapáskován, sedadla v první řadě nebude možné využívat.U příměstkých linek nebude možné využívat první řady sedadel.

Na příměstských linkách je doporučeno využívat bezkontaktní platbu jízdného. Denní provoz autobusů ukončen přibližně mezi 23.30 a 00.15 hodin. Noční provoz autobusů přibližně od 00.15 hodin s intervalem 60 minut. Linky číslo 904, 905, 910, 911 a 912 s intervalem 30 minut. Centrální otevírání dveří řidičem zůstává v platnosti, bez nutnosti použití poptávkového tlačítka.

Nadále platí sjednocení režimu zastávek na znamení na autobusových i tramvajových linkách. Autobusy na nich zastavují při přítomnosti cestujících na zastávce. Pro výstup je potřebné včas zmáčknout tlačítko STOP nebo tlačítko dveří, a to po odjezdu z předchozí zastávky.

Povinnost mít zakrytá ústa a nos se nevztahuje na osoby řídící vozidlo veřejné dopravy nebo autobus i v rámci jiné než veřejné dopravy, pokud nejsou v přímém kontaktu s cestujícími při jejich odbavení.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.05 hvězdiček / Hodnoceno: 19x