Dálnice D35 z Opatovic směrem na Moravu je v provozu

15. prosinec 2021  Redakce   Doprava  1377 zobrazení  355 slov

Předčasný vánoční dárek dostali řidiči směřující z dálnice D11 z Pardubického kraje dál na Moravu. Ve středu dopoledne byl totiž otevřen první, 12,6 kilometru dlouhý úsek dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Časů.

Nový úsek D35. Foto Ředitelství silnic a dálnicNový úsek D35. Foto Ředitelství silnic a dálnic

Stavba, jejíž součástí je také více než kilometr dlouhý most přes Labe, vyšla na 3,4 miliardy korun.

Reklama

„Otevření prvního úseku dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Časů je samozřejmě dobrou zprávou, avšak je nutné mít na paměti, že tento úsek prozatím pro odlehčení dopravy v regionu mnoho nepřinese. Proto je nutné pokračovat v navazujících úsecích, z nichž ten z Časů do Ostrova by měl být po úpravě harmonogramu hotov za rok touto dobou," řekl hejtman Martin Netolický.

"U dalších úseků z Ostrova do Vysokého Mýta a dále na Džbánov, Litomyšl a Svitavy věříme, že stavba bude zahájena co nejdříve, jelikož až tyto stavby zbaví Vysoké Mýto, Hrušovou a Litomyšl těžké nákladní dopravy,“ dodal Martin Netolický.

Stavba dálnice nepřináší jen zvýšení komfortu pro řidiče dálnici využívající, ale také starost pro vlastníka komunikací, které jsou využívány těžkou technikou pro přepravu materiálu na stavbu dálnice.

„S novou vládou budeme chtít pokračovat v jednáních o dotacích na opravy silnic, které slouží jako návozová trasa pro stavbu dálnice,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš.

"V této chvíli naše Správa a údržba silnic vyčíslila poškození silnic nižších tříd na přibližně 2,8 miliardy korun, což je pro srovnání téměř stejná částka, jakou máme přislíbenou memorandem na stavbu dálničních přivaděčů. Problém je navíc u silnic, které nejsou oficiální návozovou trasou, ale stavbaři po nich zcela prokazatelně jezdí. U těchto komunikací budeme chtít také podporu, protože není možné, abychom za jejich zničení platili z krajského rozpočtu,“ dodal Michal Kortyš.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x