Jízdné v písecké MHD se příští rok nezvýší

13. prosinec 2022  Redakce   Doprava  433 zobrazení  307 slov

Jízdné v písecké městské hromadné dopravě příští rok nezdraží, i když na její provoz bude město doplácet o téměř osm milionů korun více než letos.

Ilustrační snímek z Písku - z autobusového nádraží. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Písku - z autobusového nádraží. Foto MEDIASHOW

Provozní dotace pro společnost ČSAD Autobusy České Budějovice, a. s., která MHD pro město zajišťuje, bude příští rok 17,9 milionu korun, zatímco letos to bylo zhruba deset milionů. Uvedl to web města Písku.

Reklama

Zatím se počítá s tím, že zůstane zachován počet spojů, město se však spolu s dopravcem pokusí hledat možné úspory. Cestující bude plnocenná jízdenka i příští rok stát 20 korun v případě, že ji u řidiče zaplatí v hotovosti, při platbě bankovní kartou je vyjde na 12 korun.

„V Písku jezdí od konce roku 2020 elektrobusy a vozy na CNG, zdražení energií na ně tedy významně dopadlo. Jejich vysoké ceny se promítly do předpokládané provozní dotace pro příští rok. V případě poklesu cen elektřiny a plynu bude provozní dotace vyúčtována podle skutečnosti. Je tedy možné, že město za provozování MHD zaplatí nakonec méně, než se nyní předpokládá,“ řekl místostarosta Josef Soumar.

„Nechceme ale jen čekat, jak se situace vyvine. Ještě v prosinci se sejdeme s naším dopravním expertem z kanceláře Smart Písek, pracovníky odboru dopravy a zástupcem ČSAD Autobusy České Budějovice a budeme hledat možnosti, jak ušetřit. Nechceme v žádném případě omezit dostupnost dopravy, nelze však vyloučit, že by mohlo dojít k omezení některých málo vytížených spojů,“ poznamenal místostarosta.

Autobusy MHD v Písku ročně najedou zhruba 300 000 kilometrů. Dopravu po městě na šesti linkách zajišťuje pět elektrobusů a dva vozy na CNG.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x