Na železnici v Praze a Středočeském kraji bude zahájena turistická sezona

23. březen 2023  Redakce   Doprava  1149 zobrazení  427 slov

Poslední březnový víkend bude na železnici v Praze a Středočeském kraji zahájena turistická sezona. Letos čeká na cestující celá řada novinek. Uvedl to web Českých drah.

Ilustrační snímek - Nádraží Zdice na Berounsku ve Středočeském kraji (březen 2023).Ilustrační snímek - Nádraží Zdice na Berounsku ve Středočeském kraji (březen 2023).

Nostalgické vlaky „Párou Prahou“ pojedou po nové polookružní trase do Roztok u Prahy a parním vlakem „Párou Posázavím“ se budou zájemci moci vydat i do města Sázava. Cestující se mohou těšit také na pohodlnější jízdu výletním vlakem Cyklohráček.

Reklama

Jednotlivé vozy soupravy totiž prošly během zimní přestávky generální opravou. Vlak bude kvůli výlukám část sezóny jezdit po odklonové trase z Prahy přes Kralupy nad Vltavou, Straškov a Zlonice kolem hory Říp. Prázdninové jízdy Cyklohráčku budou rozšířeny na dva dny v týdnu.

Nejen cykloturisté mohou využít k výletu také tradiční turistické vlaky Český ráj a Cyklo Brdy. Řada míst ve Středočeském kraji je dostupná díky rozšiřující se síti cyklotras, z nichž některé vedou právě kolem železničních stanic. Kraj navíc historicky poprvé podpoří budování cyklistické infrastruktury – chce nechat postavit cyklověže a cykloboxy.

„Sezóna výletních vlaků začne už o víkendu 25. a 26. března. Cestující se mohou těšit na tradiční přímé vlaky z Prahy do oblasti Brd, Českého ráje a také na oblíbený vlak Cyklohráček. Letos nás čeká řada novinek,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu, a doplňuje:

„Výletní vlaky letos pojedou i na méně tradiční místa, než na která byli cestující zvyklí. Jsem přesvědčený, že nové trasy budou pro cestující stejně atraktivní, jako ty klasické. Sezónní vlaky jsou díky speciálním vozům vhodné i k přepravě kol. Naše vlaky tak zpřístupňují řadu turisticky atraktivních lokalit v Praze a Středočeském kraji.“

I díky většinou přívětivému terénu je Středočeský kraj skutečným cyklistickým rájem, nezřídka jsou cyklostezky napojeny i na hustou síť železnic a nádraží. Cesta vlakem do mikroregionu a následný výlet na kole se tedy přímo nabízejí. Kraj se navíc snaží každý rok cyklistickou mapu rozšířit o další úseky. Kromě toho, infrastrukturu nevyužívají jen cyklisté, ale i vyznavači koloběhu.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil