Pardubice spustily nové Dopravní informační centrum

8. listopad 2021  Redakce   Doprava  1067 zobrazení  353 slov

Aktuální situace na křižovatkách, informace o parkování či zpoždění spojů městské hromadné dopravy nebo data z městského kamerového systému. To vše bude mít pardubická radnice nově k dispozici na jednom místě, v novém Dopravním informačním centru, které bylo slavnostně otevřeno v prostorách Dopravního podniku města Pardubic.

Foto Magistrát města PardubicFoto Magistrát města Pardubic

Nový objekt se nachází v místě, kde měl dopravní podnik původní dispečink, který však nebyl schopen prostorově nové technologie pojmout. Proto byly prostory rozšířeny o celé nové patro a vybaveny potřebnou moderní technikou a servery, na nichž budou všechna získaná data ukládána.

Reklama

„Spuštění tohoto centra je vlastně jakýmsi vyústěním základní etapy telematických projektů ve městě. Jeho vybudování jsme plánovali od roku 2015, tedy od počátku příprav všech těchto projektů, ať už se jedná o smart parking, inteligentní řízení dopravy, nové digitální radiové sítě či zavedení nového odbavovacího systému v MHD," informuje náměstek primátora Petr Kvaš, do jehož gesce spadá oblast dopravy.

"Všechna data budou nyní shromažďována na jednom místě, což umožní získané informace snáze propojovat, analyzovat a případně reagovat na aktuální dopravní situaci,“ pokračuje Petr Kvaš.

V České republice již funguje Národní dopravní informační centrum v Ostravě, z něhož je možné čerpat různé informace o dopravě, ať už od Policie ČR, dopravních podniků či samotných občanů.

Pardubice budou nyní fungovat jako podpůrné centrum, které bude schopné poskytnout relevantní informace o dopravní situaci v našem městě právě do národního centra v Ostravě. Rádi bychom také vzhledem k velké dopravní návaznosti přebírali data z Hradce Králové, kde o vybudování podobného centra již také uvažují. Do budoucna navíc zvažujeme, zda by součástí informací, které bude možné z centra čerpat, nebyly také údaje o počasí. Důležité ale je, že nyní máme dokončeno jádro, na kterém můžeme stavět a které nabízí nové možnosti rozvoje systému a spolupráce s dalšími subjekty,“ doplňuje náměstek Kvaš.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x