Plzeňský kraj představil nové vlakové soupravy

1. říjen 2021  Redakce   Doprava  1749 zobrazení  606 slov

Od srpna 2021 jsou na spěšné vlaky Plzeň – Karlovy Vary nasazeny nové elektrické jednotky RegioPanter. Celkem se jedná o 4 nové elektrické vlaky, které nahradily starší soupravy na těchto vlacích. S nimi došlo ke zlepšení spojení do oblasti na západ od Plzně.

Vlaková souprava. Foto: Plzeňský krajVlaková souprava. Foto: Plzeňský kraj

Propojení Plzeňska s Tachovskem, Mariánskolázeňskem, ale obecně i s celým zbytkem Karlovarského kraje, je tak četnější a komfortnější. Jedná se o společný projekt Karlovarského a Plzeňského kraje, dopravcem jsou na těchto vlacích České dráhy.

Reklama

Slavnostní představení nových vlaků se uskutečnilo na plzeňském vlakovém nádraží.

Z ekonomického hlediska je pořízení jednotek pro Plzeňský kraj velmi výhodné, jelikož jejich nákup je podpořen s využitím dotace z Operačního programu doprava 2. Celkem 85 % procent pořizovacích nákladů by tak mělo být proplaceno z fondů Evropské unie. Díky této skutečnosti kraj za každý kilometr provozu garantuje v roce 2021 dopravci České dráhy částku v maximální výši 133,03 Kč/vlkm (od této částky budou ještě odečteny vybrané tržby od cestujících).

Nové elektrické jednotky budou prakticky neustále po celý den v provozu.Plzeňský kraj již v minulosti pořídil 9 nových elektrických jednotek RegioPanter předchozí generace na linku P1 Horažďovice předměstí – Plzeň – Pňovany. Aktuálně ve společném projektu s Karlovarským krajem byla pořízena výše zmíněná 4 nová vozidla RegioPanter.

V prosinci 2021 očekává Plzeňský kraj nasazení dalších 11 nových jednotek RegioPanter na linku P2 Klatovy – Plzeň – Beroun. Plzeňský kraj se tak stane oblastí s nejmodernějšími elektrickými vozidly na celé české železniční síti.

„V modernizaci vozového parku Plzeňský kraj dále pokračuje. Už v prosinci očekáváme, že bude nasazeno dalších 11 nových jednotek RegioPanter na linku P2 Klatovy – Plzeň – Beroun. Náš kraj se tak stane oblastí s nejmodernějšími elektrickými vozidly na celé české železniční síti,“ upozorňuje náměstek hejtmanky pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Nové soupravy

Nové elektrické jednotky RegioPanter nabízejí celkem 140 míst k sezení. Jednotky jsou vybaveny moderními čalouněnými sedadly s područkami a opěrkami hlavy. Tepelnou pohodu ve vozidle zajišťuje klimatizace. Jednotka je částečně nízkopodlažní, umožňuje nástup a výstup všemi dveřmi přímo z úrovně nástupiště. Toaleta je bezbariérová.

Dále je jednotka vybavena zásuvkami a wi-fi připojením. Vozidla jsou vybavena nejmodernějším evropským zabezpečovačem ETCS, čímž jsou špičkou v oblasti bezpečnosti. Jednotka je také uzpůsobena pro přepravu až 12 jízdních kol. Jedná se o český výrobek konsorcia ŠKODA TRANSPORTATION a ŠKODA VAGONKA.

Informace k jízdnímu řádu a tarifu pro cestující

Spěšné vlaky z Plzně ve směru Karlovy Vary po celý den doplňují Západní expresy Praha – Plzeň – Cheb. Spěšné vlaky vedené moderními vlaky RegioPanter z Plzně vyjíždějí krátce po liché hodině, aby doplňovaly zmiňovaný expres.

Na Tachovsko a Mariánskolázeňsko či Chebsko je tak nabízeno po celý den rychlé a komfortní spojení z Plzně téměř každou hodinu. Ve všech těchto vlacích je možné využít tarifu Integrované dopravy Plzeňského kraje. Lze zde využít i celodenní jízdenku Turista Plzeňskem, kterou lze po celém kraji cestovat 24 hodin.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x