Plzeňský kraj připraví uzavření smlouvy s ČD na 10 let

7. červen 2022  Redakce   Doprava  793 zobrazení  421 slov

Rada Plzeňského kraje rozhodla o krocích, které povedou k uzavření smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících ve veřejné drážní osobní dopravě na celky Plzeňsko a Český les s dopravcem České dráhy, a.s., a to přímým zadáním na období od prosince 2023 do prosince 2033, tj. na 10 let.

Ilustrační snímek z Plzně - u hlavního nádraží. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Plzně - u hlavního nádraží. Foto MEDIASHOW

Uzavřením této přímé smlouvy dosáhne oproti předchozí neúspěšné veřejné soutěži finanční úspory ve výši více než půl miliardy korun. Konečné znění smlouvy po jejím zpracování a odsouhlasení Radou PK bude ještě muset schválit Zastupitelstvo Plzeňského kraje.

Reklama

Zahájit jednání o uzavření smlouvy přímým zadáním s dopravcem České dráhy, a.s., se Rada Plzeňského kraje rozhodla po neúspěšné veřejné soutěži a následujícím dlouhém a náročném hledání nejvýhodnější cenové a kvalitativní nabídky přepravců působících v regionu.

„Oslovili jsme všechny dopravce a 4 z nich projevili zájem o spolupráci. Těm jsme zaslali sdělení o záměru uzavřít smlouvy o veřejných službách ve veřejné drážní osobní dopravě pro provozní celky Plzeňsko a Český les," nastínil průběh nalezení nejvhodnější varianty budoucího přepravce náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek. "Finanční modely, které zpracovali, však byly příliš vysoké, a proto jsme na základě usnesení rady kraje rozhodli, že s nimi budeme dále jednat o dalších možnostech snížení cen při dosažení maximálního kvalitativního zajištění přepravy, tedy dobré kvality vozidel,“ dodal Pavel Čížek.

Ze čtyř možných přepravců tak nakonec bylo jednáno se třemi, a to s dopravci Leo Express Tendders, s.r.o., ARRIVA vlaky s.r.o. a České dráhy, a.s., kteří zaslali kraji aktualizované finanční modely.

„Provedli jsme jejich multikriteriální analýzu a porovnání. Nakonec RPK upřednostnila variantu s maximálním počtem zcela nových vozidel, a to nabídku dopravce České dráhy, a.s.,“ sdělil náměstek P. Čížek a zdůraznil, že nakonec bylo docíleno ceny o více než 50 milionů korun ročně nižší, než byla původně uváděna ve veřejné soutěži.

„Budeme tak mít na Plzeňsku během třech let velice moderní vozový park - 11 nových vozidel a ostatní vozidla nebudou přesahovat stáří roku 2012,“ upřesnil Čížek.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x