První autobus na vodíkový pohon začal jezdit mezi Havířovem a Ostravou

7. prosinec 2022  Redakce   Doprava  522 zobrazení  338 slov

Od úterý 6. prosince 2022 se začaly v praxi testovat autobusy na vodíkový pohon v rámci příměstské dopravy mezi Havířovem a Ostravou. Smyslem je otestovat si toto palivo budoucnosti v reálných datech. Uvedl to web města Havířova.

Ilustrační snímek z autobusového nádraží v Havířově. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z autobusového nádraží v Havířově. Foto MEDIASHOW

Testovací jízdy budou probíhat zhruba deset dní. Následně se bude vyhodnocovat ekonomická náročnost, reálná spotřeba a technologické vlastnosti autobusu.

Reklama

"Autobus je ze Slovenska unifikovaný model, který nás zaujal svou konstrukcí. Tím, že je z kompozitu je výrazně bezpečnější a lehčí než běžný autobus, díky čemuž očekáváme i velmi efektivní spotřebu na 100 kilometrů," vysvětluje ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD Jakub Vyvial.

"Smyslem těchto testovacích jízd je analýza reálných dat pro následné rozhodování Moravskoslezského kraje, jak dalece bude vodíkové palivo upřednostňovat vůči jiným pohonům. V budoucnu se očekává, že na vodíkový pohon by mohla být až polovina vozidel v rámci Moravskoslezského kraje,“ dodává Vyvial.

„Takzvané ozeleňování, které v poslední době skloňujeme stále častěji, nejen v souvislosti s Havířovem, neznamená jen transformaci energetiky a teplárenství, ale také dopravy ve městě. S frekvencí provozu by v budoucnu mohl pomoci obchvat, s ekologičtějším palivem pak vodík. Nejen, že vodíkový pohon je čistý, protože z výfuku kape pouze voda, ale i samotná výroba tohoto paliva je čistá,“ uvedl havířovský primátor Josef Bělica.

Vyspělý svět se snaží najít způsob přepravy, při kterém nevznikají emise skleníkových plynů přispívajících ke klimatickým změnám. O vodíku se stále častěji mluví jako o palivu, které by ve velkých dopravních prostředcích mohlo nahradit naftu a benzín.

Moravskoslezský kraj proto vypsal tendr na dopravce, který bude deset let provozovat autobusy na vodík. Část autobusů na vodík by od roku 2024 měla jezdit i v Havířově a okolí.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x