Správa železnic opraví během výluk úsek z Velimi do Kolína

6. srpen 2022  Redakce   Doprava  1195 zobrazení  478 slov

Postupující modernizace trati z Velimi do Poříčan si v srpnu vyžádá také výluky traťových kolejí v opačném směru do Kolína. Správa železnic využije toto omezení k rozsáhlé opravě celého mezistaničního úseku Velim – Kolín.

Ilustrační snímek z nádraží v Kolíně. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z nádraží v Kolíně. Foto MEDIASHOW

Stavební práce v hodnotě téměř 111 milionů korun provedou společnosti SWIETELSKY Rail CZ a STRABAG Rail. Uvedl to web Správy železnic v tiskové zprávě. Oprava každé z kolejí může trvat jen 12 dní, proto nasadí moderní stavební stroje.

Reklama

Obnovou projdou rovněž tři přejezdové konstrukce v daném úseku.Traťový úsek mezi Velimí a Kolínem projde celkovou opravou, jejíž stěžejní práce budou spočívat v komplexní výměně železničního svršku. Oprava se týká obou kolejí v celém mezistaničním úseku a částečně i výhybek ve stanici Kolín.

Obnovou tak projde traťový úsek o délce téměř sedmi kilometrů.Na opravu každé z traťových kolejí je vyhrazeno pouze 12 dní, během kterých se bude provádět rekonstrukce výhybek ve stanici Velim, a to v rámci investiční akce Správy železnic v úseku Velim – Poříčany.

Práce si vyžádají rovněž přerušení provozu vždy na jedné ze dvou traťových kolejí ve směru na Kolín. Výluka 1. traťové koleje proběhne od 8. do 19. srpna, následně od 20. do 31. srpna bude vyloučená 2. traťová kolej.

Aby se v takto krátkém časovém limitu dala celá akce provést, je nutné využit moderní techniku na výměnu kompletního železničního svršku. Ta zvládá snesení starého svršku, vyčištění kolejového lože, pokládku nových pražců a kolejnic, dosypání štěrku a nakonec i první podbití.

Zhotovitelé proto na tuto opravu nasadí jeden z nejmodernějších strojů v Evropě – RUS 1000 S. Ten může pracovat rychlostí 180 až 200 metrů za hodinu. Opravou projdou i tři přejezdové konstrukce v traťovém úseku a budou vyčištěny příkopy podél kolejí.

Díky opravě dojde ke komplexní výměně kolejového roštu a souvisejícím pracím na poslední dvoukolejné části koridoru mezi Prahou a Kolínem, který je nejexponovanější a nejvíce zatíženou železniční tratí v České republice.

„Cílem této akce je rovněž předcházet do budoucna nepředpokládaným výlukám. Stávající svršek navíc využijeme v následujících letech k opravám regionálních tratí ve východní části Středočeského kraje. Tím dojde k úspoře nákladů a smysluplnému využití daného materiálu, který nebude nutné nakupovat,“ vysvětluje za Správu železnic ředitel Oblastního ředitelství Praha Vladimír Filip.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.64 hvězdiček / Hodnoceno: 14x