Správa železnic zřídí novou organizační jednotku pro vysokorychlostní tratě

19. duben 2022  Redakce   Doprava  806 zobrazení  188 slov

Správní rada Správy železnic na svém řádném zasedání schválila záměr zřízení nové organizační jednotky pro přípravu, výstavbu a provoz vysokorychlostních tratí (VRT). Krok souvisí s pokračujícími pracemi na této nové železniční síti.

Jedna z budov Správy železnic v Praze. Foto MEDIASHOWJedna z budov Správy železnic v Praze. Foto MEDIASHOW

Jak uvádí web Správy železnic v tiskové zprávě, projektanti v současné době připravují podrobné dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) pro pět úseků nových vysokorychlostních tratí.

Reklama

Pro další tři úseky Správa železnic aktuálně hledá dodavatele těchto materiálů. Z důvodu potřeby efektivnějšího řízení přípravy VRT rozhodla Správní rada o vzniku nové organizační jednotky, ve které bude centralizována příprava tratí, jejich výstavba i následný provoz a údržba.

Program rozvoje Rychlých spojení předpokládá vznik až 700 km nových vysokorychlostních tratí. Správa železnic předpokládá, že v letošním roce bude ve vyšším stupni příprav až 300 km VRT.

Součástí sítě budou také terminály vysokorychlostní železnice, na které Správa železnic vyhlašuje architektonicko-urbanistické soutěže. Svou podobu již získaly terminály Praha východ a Roudnice nad Labem. Provoz na prvních úsecích VRT by měl být zahájen kolem roku 2030.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x