V Moravskoslezském kraji se změní ceny jízdného

27. listopad 2022  Redakce   Doprava  1169 zobrazení  1036 slov

Kvůli razantnímu nárůstu cen pohonných hmot a dalších nákladů na veřejnou dopravu se v Moravskoslezském kraji změní ceny jízdného v příměstských autobusech. Cestující budou muset počítat s tím, že si od půlky prosince za jízdenku připlatí. Vyplatí se bezhotovostní nákupy. Uvedl to web Moravskoslezského kraje.

Ilustrační snímek z Moravskoslezského kraje -  z autobusové dopravy v Havířově. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Moravskoslezského kraje - z autobusové dopravy v Havířově. Foto MEDIASHOW

 

Reklama
Změny ve struktuře a ceníku Tarifu ODIS schválila Valná hromada společnosti Koordinátora ODIS s.r.o. Platit začnou od neděle 11. prosince 2022.
Zvýšení cen jízdného je nepopulární krok, ke kterému ovšem dochází po důkladných analýzách. Aby byla doprava v regionu udržitelná a nabízela cestujícím kvalitní služby, je zdražení nevyhnutelné.
„Upozorňuji ale na důležitý fakt, že pro ty cestující, kteří budou k nákupům jízdenek využívat internet, dopravní kartu ODISka nebo mobilní aplikaci ODISapka, se ceny nezmění vůbec nebo jen mírně,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka.  „Tímto krokem chceme posílit bezhotovostní nákupy přes elektronická média a e-shop ODIS a snížit množství hotovostních plateb na přepážkách a přímo ve vozech u řidičů. Ušetří to čas a zvýší i bezpečnost cestujících, což je po zkušenostech s pandemií koronaviru více než žádoucí,“ dodal Radek Podstawka.
Při nákupu dlouhodobých jízdenek u přepážek nebo ve vozidlech budou ceny regionálních zón nadále vyšší o 15 procent.
Cena jedné regionální zóny u 30denní jízdenky se zvyšuje při nákupu přes e-shop ODIS z 252 na 270 korun, při nákupu u přepážky nebo u řidiče z 290 na 310 korun. Ceny jízdenek pro delší období budou navýšeny obdobně, u 365denních jízdenek zůstane cena za každou regionální zónu v zásadě stejná. „V případě 365denní celosíťové jízdenky bude její cena dokonce významně nižší – 16 tisíc korun, pokud si ji cestující pořídí přes e-shop ODIS, u přepážky pak za ni zaplatí 18 400 korun. Pro nízké využívání se ruší 180denní jízdenky,“ řekl jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal s tím, že dále dojde ke snížení počtu zón, u kterých se již jedná o celosíťovou jízdenku, a to z 11 na 7 zón.
V regionální dopravě zdraží papírové jízdenky, které si cestující zakoupí hotově nebo platební kartou u řidiče.  Základní sazba se zvyšuje z 15 na 18 korun, sazba za jeden kilometr se zvyšuje z 1,50 na 1,70 korun. Naopak ceny jednotlivého jízdného se nemění v případě platby ODISkou nebo prostřednictvím aplikace ODISapka, kdy základní sazba zůstává na hodnotě 9 korun a sazba za jeden kilometr na 1,50 korun.

 

Změny ve struktuře a ceníku Tarifu ODIS schválila Valná hromada společnosti Koordinátora ODIS s.r.o. Platit začnou od neděle 11. prosince 2022.Zvýšení cen jízdného je nepopulární krok, ke kterému ovšem dochází po důkladných analýzách. Aby byla doprava v regionu udržitelná a nabízela cestujícím kvalitní služby, je zdražení nevyhnutelné.

.„Upozorňuji ale na důležitý fakt, že pro ty cestující, kteří budou k nákupům jízdenek využívat internet, dopravní kartu ODISka nebo mobilní aplikaci ODISapka, se ceny nezmění vůbec nebo jen mírně,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka.

„Tímto krokem chceme posílit bezhotovostní nákupy přes elektronická média a e-shop ODIS a snížit množství hotovostních plateb na přepážkách a přímo ve vozech u řidičů. Ušetří to čas a zvýší i bezpečnost cestujících, což je po zkušenostech s pandemií koronaviru více než žádoucí,“ dodal Radek Podstawka.

Při nákupu dlouhodobých jízdenek u přepážek nebo ve vozidlech budou ceny regionálních zón nadále vyšší o 15 procent. Cena jedné regionální zóny u 30denní jízdenky se zvyšuje při nákupu přes e-shop ODIS z 252 na 270 korun, při nákupu u přepážky nebo u řidiče z 290 na 310 korun.

Ceny jízdenek pro delší období budou navýšeny obdobně, u 365denních jízdenek zůstane cena za každou regionální zónu v zásadě stejná.

„V případě 365denní celosíťové jízdenky bude její cena dokonce významně nižší – 16 tisíc korun, pokud si ji cestující pořídí přes e-shop ODIS, u přepážky pak za ni zaplatí 18 400 korun. Pro nízké využívání se ruší 180denní jízdenky,“ řekl jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal s tím, že dále dojde ke snížení počtu zón, u kterých se již jedná o celosíťovou jízdenku, a to z 11 na 7 zón.

V regionální dopravě zdraží papírové jízdenky, které si cestující zakoupí hotově nebo platební kartou u řidiče.  Základní sazba se zvyšuje z 15 na 18 korun, sazba za jeden kilometr se zvyšuje z 1,50 na 1,70 korun.

Naopak ceny jednotlivého jízdného se nemění v případě platby ODISkou nebo prostřednictvím aplikace ODISapka, kdy základní sazba zůstává na hodnotě 9 korun a sazba za jeden kilometr na 1,50 korun.


Reklama

Autor: Redakce



Hodnocení

Hodnocení: 3.19 hvězdiček / Hodnoceno: 26x