V Plzeňském kraji jezdí nové elektrické jednotky RegioPanter a první soupravy InterJet

17. prosinec 2021  Redakce   Doprava  2199 zobrazení  861 slov

S novými jízdními řády vyjely v prosinci na tratě v Plzeňském kraji nové elektrické jednotky RegioPanter a poprvé také komfortní soupravy InterJet konstruované na rychlost až 200km/hod, která mají navíc speciální okna pro propustnost mobilního signálu.

Foto Plzeňský krajFoto Plzeňský kraj

S novými vlaky RegioPanter na trati Klatovy – Přeštice – Plzeň – Rokycany – Beroun bude Plzeňský kraj oblastí s nejmodernějšími elektrickými vozidly na celé české železniční síti s celkem 24 komfortními elektrickými jednotkami splňujícími soudobé požadavky na cestování řady RegioPanter a také novými InterJety na trati Západního expresu Praha-Plzeň-Cheb.

Reklama

Nově také mohou cestující těmito vlaky využívat v e-shopu dopravce tarify IDPK. Oficiální představení nových vlakových souprav, které využívá národní dopravce České dráhy v Plzeňském kraji, se uskutečnilo za přítomnosti zástupců Plzeňského kraje, Českých drah, výrobců souprav i organizátora dopravy v Plzeňském kraji společnosti POVED přímo ve stanici Plzeň hlavní nádraží.

„Uvedení nových jednotek RegioPanter je pro nás jakýmsi završením pěti let náročné práce ve spolupráci s městem Plzeň, Správou železnic a Českými dráhami. Plzeňský kraj patřil k zanedbaným krajům a nyní můžeme konečně říci, že jako kraj jsme na tom nejlépe mezi ostatními kraji,“ říká náměstek hejtmanky pro oblast dopravy Pavel Čížek a dodává:

„Obnova vozového parku dopravce je zásadní pro to, aby lidé měli větší komfort při cestování. Zařadili jsme do podmínek výběrového řízení na dopravce této trati právě dostatečně komfortní vybavení vlaků pro cestující, ale za důležité považujeme i dostatečné vybavení zabezpečovacím systémem GSM-R a ETCS L2. Na požadavcích na vlakové soupravy spolupracujeme s ČVUT a tato spolupráce se nám dlouhodobě osvědčila.“

Jednotky RegioPanterPo prosinci 2018, kdy byly nové elektrické jednotky RegioPanter nasazeny na linky P1 jih Horažďovice předměstí – Plzeň – Pňovany, a srpnu 2021, kdy došlo k témuž kroku na lince P1 západ u spěšných vlaků Plzeň – K. Vary, dochází ke 12. prosinci 2021 k nasazení nových jednotek RegioPanter i na osobní vlaky linky P2 Klatovy – Přeštice – Plzeň – Rokycany – Beroun.

Celkem se pro linku P2 jedná o 11 nových elektrických vlaků, které nahradí starší soupravy na těchto vlacích.

„Vlaky jsou vybaveny klimatizací,  Wi-Fi připojením k internetu a jsou bezbariérové. Nechybějí elektrické zásuvky, USB porty pro dobíjení cestovní elektroniky, ani místo pro nabíjení elektrických vozíků a elektrokol. Cestující s malými dětmi zase ocení přebalovací pulty," říká Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.

Netrakční soupravy InterJetPoprvé pak jezdí na trati Západního expresu Praha-Plzeň-Cheb od nových jízdních řádů letošního roku zcela nové, pětivozové soupravy InterJet, které jsou vyrobené v konsorciu Škoda Transportation se společností Siemens.

Tato vozidla jsou konstruována až na rychlost 200km/hod. Cestujícím nové soupravy zajistí pohodlné cestování v příjemných sedačkách. Samozřejmostí je již internetové připojen přes Wi-Fi, zásuvky na 220 V i USB zásuvky na drobnou elektroniku a nabíječka na elektrokola.

Velkou novinkou jsou speciální okna, která umožní snazší průchod signálu mobilních telefonů. Jedná se navíc o první případ, kdy byla tato technologie výroby oken použita ve střední Evropě. Jednotky InterJet navíc nabízejí třeba i dětské kino a v první třídě i bezdrátové nabíječky.

Ve všech těchto vlacích RegioPanter i InterJet je možné využít tarifu Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK). Jednotlivé jízdenky v tarifu Integrované dopravy Plzeňského kraje je též možné zakoupit v aplikaci Virtuální karta. V rámci celého kraje nově dojde v e-shopu Českých drah a mobilní aplikaci Můj vlak k zavedení prodeje jízdních dokladů IDPK. Cestující tak nově v e-shopu ČD a mobilní aplikaci Můj vlak budou moci zakoupit například přestupní jízdenky IDPK nebo síťové celodenní jízdenky Turista Plzeňskem.

„Cestující napříč naší republikou, a zejména v našem Plzeňském kraji, se mohou těšit na nové vlaky, a to hned v několika různých provedení. RegioPantery již cestující znají, ale na těchto jednotkách nové generace uvidí další vylepšení pro jejich pohodlí a bezpečnost. Druhou novinkou nejen v regionu, ale v celé České republice, jsou soupravy InterJet, které budou moci využívat cestující například na cesty za zážitky v lázních na východě Čech," říká Zdeněk Sváta, Senior Viceprezident pro Realizaci ve skupině Škoda Transportation.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.38 hvězdiček / Hodnoceno: 13x