Z Paříže na jih Francie po nejvyšším mostě v Evropě. Viadukt Millau je architektonickým skvostem

20. červenec 2023  Redakce   Doprava  295 zobrazení  432 slov

Viadukt Millau byl otevřen v roce 2004 a do roku 2012 byl nejvyšším mostem na světě, kdy o prvenství přišel viaduktem Puente Baluarte v Mexiku. Přesto si viadukt u města Millau drží evropský unikát v rámci dopravních staveb.

Viadukt Millau. Foto PIXABAYViadukt Millau. Foto PIXABAY

Zejména v západní a severní Evropě řidič narazí na monumentální dopravní stavby. Ať už jde o křižovatky, dálnice, tunely a mosty. Třeba Francie se může pochlubit několika zajímavými stavbami a prvenství určitě drží architektonický skvost v podobě nejvyššího mostu v Evropě.

Reklama

Viadukt Millau je součástí dálnice A75, která navazuje na dálnici A71 u města Clermont-Farrand a v roce 2004 došlo tak k propojení dálniční sítě z metropolitní pařížské oblasti Ile de France a jihu Francie s napojením na města Perpignan a Montpellier.

Do té doby se z Paříže vyplatilo jezdit po dálniční síti A6 a A7 do Lyonu a rozsáhlé pohoří Massif Central, v českém překladu jako Francouzské středohoří, objíždět velkým obloukem.

Francouzská vláda si ale už v 80. letech uvědomila, že tento stav je dlouhodobě neudržitelný a proto v roce 1989 došlo ke schválení výstavby vládou v Paříži.

Výstavba viaduktu v letech 2001 - 2004

Zajímavostí je, že výstavba začala až v roce 2001, avšak stačily tři roky a most byl postaven.

Viadukt Millau je soukromou stavbou a při jeho průjezdu se vybírá zvláštní mýtné.

Tehdejší prezident Jacques Chirac most slavnostně otevřel 14. prosince 2004 a o dva dny později už po něm jezdila auta.

Viadukt Millau překlenuje údolí řeky Tarn, která protéká hlubokým údolím vápencové planiny Causse du Larzac.

Most je tak vysoký z toho důvodu, že dálnice A75 vede po náhorní planině, která je ve výšce 650 až 800 metrů nad mořem. A bylo nutné překonat hluboké údolí u města Millau, podle kterého se viadukt jmenuje.

Vyšší než Eiffelova věž

Pilíře mají velmi rozdílnou výšku. Pohybuje se od 77 metrů až k 246 metrům (měřeno až k výšce vozovky). Nejvyšší pilíř převyšuje spolu s věží nad vozovkou svojí výškou i Eiffelovu věž v Paříži. Pilíře jsou betonové a mají specifický tvar:  směrem nahoru se zužují a dělí na dva menší.

Délka mostu činí 2 460 metrů. Tvůrci stavby jsou francouzský projektant Michel Virlogeux a britský architekt Norman Foster.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x