Banky zdražují hypotéky. Zájem o nové úvěrové smlouvy klesá

27. říjen 2021  Redakce   Finance  987 zobrazení  624 slov

Růst průměrné úrokové sazby má vliv na hypoteční úvěry u komerčních bank. V září 2021 se dostala na hodnotu 2,43 procenta a hypoteční trh nabírá opačný směr než v uplynulém období.

Klíče od domu, ilustrační foto. Foto: PixabayKlíče od domu, ilustrační foto. Foto: Pixabay

V září 2020 byla průměrná úroková sazba u hypoték 2,07 procenta. Nejnižší hodnota byla v únoru 2021, a to 1,93 procenta. Od té doby mírně stoupá až na zářijovou hodnotu 2,43 procenta.

Reklama

Strmý růst je očekáván až do konce roku, kdy na přelomu prosince 2021 a ledna 2022 by úroková sazba mohla dosáhnout až kolem 4 procent.

„I v září pokračoval trend růstu průměrných úrokových sazeb. Je pouze otázkou, jak rychle se přiblíží k hranici 3 %. S ohledem na to, že dnes nabídkové sazby jednotlivých bank tuto hodnotu dávno překročily a dnes se už blíží k hranici 4 % a Fincentrum Hypoindex reaguje se zpožděním dva až tři měsíce, je jasné, že i průměrná sazba poskytnutých hypoték bude brzy tyto hodnoty atakovat,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Podle Jiřího Sýkory banky v září 2021 poskytly hypotéky za více než 30,5 miliardy korun. Hypoteční trh tak v září s přehledem pokořil hranici 300 miliard korun sjednaných hypoték.

„S tím, jak se pomalu zvedají úrokové sazby, tak se stejným tempem snižují počty a objemy poskytnutých úvěrů. Stále ale platí to, že tyto snižující se čísla jsou v porovnání s hodnotami loňského roku rekordní,“ uvedl Jiří Sýkora.

Objem poskytnutých hypoték klesl ve srovnání se srpnem o desetinu a počet hypoték o 8 %.

Přestože došlo k dalšímu meziměsíčnímu poklesu objemů i počtů, meziročně objemy rostly téměř o 40 % a počty o 22 %. V srpnu ale objemy ještě meziročně rostly o 75 % a počty o více než polovinu. Zdá se tedy, že hypoteční trh s růstem úrokových sazeb brzdí.

„Jediná hodnota, kterou s ohledem na vývoj na trhu s nemovitostmi, můžeme považovat za lehce překvapivou, je průměrná výše poskytnuté hypotéky, která mírně poklesla, a to na 3 183 818 korun. Nicméně pokles o pouhých 45 913 korun je zanedbatelný. Průměrná výše hypotéky poklesla v minulosti již několikrát, zatím to však neznamenalo obrat trendu. Ceny nemovitostí nadále rostou, i když mírnějším tempem, a poklesu se zřejmě v letošním roce nedočkáme,“ dodal Jiří Sýkora.

Ukazatelem budoucího vývoje hypotečních sazeb je mimo jiné i základní úroková sazba České národní banky (ČNB). Tu ČNB na konci září razantně zvýšila o 0,75 procentního bodu na 1,5 %. A na to vzápětí zareagovaly největší hypoteční banky, jejichž nabídkové sazby se přehouply přes tříprocentní hranici.

Růst nabídkových sazeb hypoték navíc v říjnu zrychlil. Skupina ČSOB zvýšila sazby o 0,3 procentního bodu a Česká spořitelna dokonce až o půl procentního bodu. V září přitom skupina ČSOB i Česká spořitelna shodně zvýšily sazby o 0,2 procentního bodu.

S tím, jak bude zvyšovat sazby ČNB, bude růst průměrné úrokové sazby zrychlovat i v následujících měsících. Zatím vše nasvědčuje tomu, že bankovní rada opět zvýší sazby na listopadovém zasedaní, a to pravděpodobně o půl procentního bodu na 2 %.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x