ČEZ Prodej začal rozesílat předpisy záloh. Radí odejít z režimu DPI

3. listopad 2021  Redakce   Finance  1294 zobrazení  462 slov

ČEZ Prodej začal odesílat rozpisy záloh pro zákazníky v DPI. Průměrná výše záloh na nejběžnějších sazbách jako D02 dosahuje 1 700 korun. Zákazníci přecházející z DPI na fixované produkty ČEZ Prodej mohou za elektřinu ve stejné sazbě ušetřit na zálohách až 400 korun měsíčně.

Elektřina, ilustrační foto. Foto: PixabayElektřina, ilustrační foto. Foto: Pixabay

ČEZ rozesílá zálohy pro DPI až nyní a posunul splatnost první zálohy na konec listopadu 2020, aby ulevil odběratelům, kteří svým končícím dodavatelům museli ještě v říjnu zálohy zaplatit.

Reklama

Z institutu DPI u ČEZ mezitím odešlo přes 140 000 odběratelů, ti rozpis záloh DPI nedostanou.

K přechodu na běžné produkty není třeba chodit na pobočky ani volat call centrum, stačí vyplnit formulář na www.cez.cz/prepisdpi a pak následuje automatický převod. Společnost ČEZ Prodej plnící roli dodavatele poslední instance (DPI) začíná zbylým stovkám tisíc zákazníků končících dodavatelů rozesílat rozpisy záloh.

Typická záloha na sazbě D02, kdy odběratel používá elektřinu ke svícení a vaření, dosahuje necelých 1 700 korun. Tuto sazbu má nejvíce zákazníků. Přes 140 000 odběratelů už režim DPI opustilo a přecházejí na standardní produkty u ČEZ i jiných dodavatelů. Ti rozpis záloh DPI nedostanou, a naopak v následujících týdnech obdrží rozpis záloh standardních produktů od ČEZ Prodej nebo od jiného dodavatele, kam z režimu DPI přešli.

ČEZ Prodej současně stále navyšuje kapacity zákaznické obsluhy, která čelí čtyřnásobku požadavků oproti běžnému provozu.

Co je dodavatel poslední instance? Nástroj představující krátkodobý nouzový režim (maximálně 6 měsíců), který poskytuje zákazníkovi dostatek času najít si nového dodavatele, aniž by byl vystaven ztrátě dodávek energií.

"ČEZ Prodej se za poslední týden stal jedním z dodavatelů poslední instance pro zákazníky řady bývalých dodavatelů včetně skupiny Bohemia Energy. V uplynulých dnech proběhlo rozesílání informativních dopisů o DPI, v tomto týdnu následují rozpisy záloh. Zákazníci, kteří z režimu DPI odešli do standardních ceníků ČEZ nebo jiného dodavatele, většinou neobdrží rozpis záloh ale až konečné vyúčtování, které zohlední jejich skutečnou spotřebu v režimu DPI," sdělil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Proč jsou zálohy v režimu DPI vyšší než u původního dodavatele? Jsou vypočítány jen na 6 měsíců poskytování služby u dodavatele poslední instance. Dosavadní dodavatelé bohužel ukončili svou činnost v probíhající hlavní topné sezoně, kdy jsou ceny energií na trhu extrémně vysoké.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x