Novinky 2020: Zavedení eNeschopenky, EET i pro řemeslníky a doktory

2. leden 2020  Redakce   Finance  2720 zobrazení  306 slov

Rok 2020 přináší řadu novinek. Dlouho diskutované eNeschopenky jsou tady i poslední vlna zavedení EET pro řemeslníky a doktory.

Administrace, ilustrační foto. Foto: Pixabay.comAdministrace, ilustrační foto. Foto: Pixabay.com

V průběěhu ledna 2020 by měli lékaři vystavovat eNeschopenky. Je to povinný systém, který spustí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Reklama

Novinka propojí elektronicky lékaře, zaměstnavatele a ČSSZ.

Dlouholetá zavedená praxe byla ta, že pacient odcházel od lékaře s papírovou "neschopenkou", kterou musel doručit svému zaměstnavateli a zároveň ČSSZ.

Nově už pacient-zaměstnanec nemusí v nemoci obcházet jak zaměstnavatele, tak ČSSZ. Náhrada mzdy i nemocenská zaměstnanci přijde automaticky. Nemocnému dál zůstane v papírové podobě jen průkaz práce neschopného.

Nový rok přináší i zavedení poslední vlny EET.

Od května 2020 budou mít povinnost evidovat tržby všichni zbývající poplatníci z takzvané třetí a čtvrté vlny EET (řemeslné činnosti, činnost zdravotnických zařízení…).

Další novinkou od 1. května 2020 bude možnost využití zvláštního režimu pro fyzické osoby - neplátce DPH s příjmy v hotovosti do 600 tisíc Kč ročně, kteří mají nejvýše dva zaměstnance.

Zvláštní režim bude spočívat v možnosti vyzvednout si od příslušného finančního úřadu papírový bloček účtenek, zákazníkům předávat papírové účtenky a čtvrtletně odevzdat správci daně oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu.

Zvláštní režim bude spojen s povinností podávat čtvrtletní výkaz o přijatých hotovostních platbách, respektive o vydaných účtenkách. A to do 20 dnů od skončení příslušného kalendářního čtvrtletí.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x