Pražská plynárenská zdraží plyn zákazníkům, kteří nemají zafixované ceny

20. říjen 2021  Redakce   Finance  1178 zobrazení  320 slov

Pražská plynárenská od 1. listopadu 2021 účinností přistoupí u části zákazníků ke zvýšení cen, a to celkově v průměru o 24,6%. Důvodem tohoto kroku je nepříznivý a turbulentní vývoj na velkoobchodních trzích, který v posledních letech nemá obdobu a kdy cena zemního plynu za poslední rok vzrostla několikanásobně, uvedla firma v tiskové zprávě.

Pražská plynárenská zdraží plyn zákazníkům, kteří nemají zafixované cenyPražská plynárenská zdraží plyn zákazníkům, kteří nemají zafixované ceny

Pražská plynárenská, a. s. se, i přes zmíněný průběžný nepřetržitý růst cen zemního plynu, po celý letošní rok snažila nepřenášet důsledky této situace na své zákazníky. To je však za současného stavu dlouhodobě neudržitelné.

Reklama

Zvýšení ceny zemního plynu se týká pouze části zákazníků společnosti z řad domácností a maloodběratelů, kteří aktuálně využívají tzv. základní ceník „STANDARD“ popř. produkty na tento přímo navázané.

Možnosti odstoupení od smlouvy jsou ustanoveny v rámci Energetického zákona.

Zákazníků využívajících různé fixované cenové produkty a cenové produkty nenavázané na základní ceník „STANDARD“, se zvýšení ceny nijak nedotkne.

Typické příklady zvýšení ceny plynu:

Základní ceník „STANDARD“ využívají z velké části zákazníci s malou spotřebou, (využívající zemní plyn např. pouze k vaření), kdy zvýšení ceny tak nebude z hlediska celkové částky výrazné.

Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření v bytě s ročním odběrem 0,4 MWh , dojde k nárůstu měsíčních nákladů o 49 Kč.

Pro domácnost, která využívá  zemní plyn na vaření a ohřev vody v bytě s ročním odběrem 4 MWh, dojde k nárůstu měsíčních nákladů o 149 Kč.

Pro domácnost v  bytě, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a topení s ročním odběrem 11 MWh, dojde k nárůstu měsíčních  nákladů o 356 Kč.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x