Spořící účty opět více zajímavější. Úroky vkladů rostou, inflaci zcela nepokryjí

9. prosinec 2021  Redakce   Finance  1489 zobrazení  253 slov

Rozhodnutí České národní banky (ČNB) zvýšit základní úrokovou sazbu vyprovokovalo banky zdražit úvěry a zároveň lépe úročit spořící účty. Nejvýhodnější sazby se přehouply přes dvě procenta, avšak ani to stále nestačí pokrývat inflaci.

Spoření, ilustrační foto. Foto PIXABAYSpoření, ilustrační foto. Foto PIXABAY

Spořící účet patří mezi konzervativnější produkty bank, které mají čeští střadatelé poměrně rádi. Nevidí v něm příliš velké riziko, avšak v minulých letech také nebyly přliš velké výnosy. Princip spořícího účtu je v tom, že určitou vyšší částku uložíte u banky na delší období - obvykle nejméně na 1 rok - a po tu dobu peníze nelze vybrat.

Reklama

Počátkem listopadu 2021 bankovní rada ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta.

K navyšování úrokových sazeb na spořicích účtech většina bank přistoupila během listopadu, od 1. prosince 2021 pak s vyššími sazbami na spořicích produktech mohou počítat i klienti České spořitelny, Equa bank, Fio banky, mBank a Raiffeisenbank.

Nejvíce nabízí na spořícím účtu banka Trinity, která uvádí úrokovou sazbu na spořícím účtu produktu Dobrý klient 2,58 %. Moneta Money Bank nabízí 2 procenta u částek do 1 milionu korun. To samé Creditas, ale u částek do 350 tisíc korun.

Obvykle se úrokové sazby pohybují pod 2 procenta okolo 1,5 procenta.

Avšak i při nejvyšších nabízených úrokových sazbách uložené peníze ztrácejí kvůli vysoké inflaci na hodnotě. Meziroční růst spotřebitelských cen se v Česku v říjnu 2021 dostal na 5,8 procenta.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil