Rozpad Československa před 25 lety. Angličané čekali válku, přiznal poslední federální premiér
3. leden 2018 Redakce Historie 4264 zobrazení 231 slovJan Stráský byl posledním federálním předsedou vlády Československa. Když 1.1.1993 vznikla Česká republika a Slovenská republika, oddychl si. Po letech přiznal, že třeba Anglie každým dnem čekala vypuknutí války mezi Prahou a Bratislavou.
Všichni v západní Evropě se báli toho, aby rozpad Československa nekopíroval rozpad Jugoslávie. Dodnes mnozí nechápou, jak se podařilo v té době Českou a Slovenskou Federativní Republiku (ČSFR) mírově rozdělit.
"Anglický premiér si mě pozval, abych mu řekl, jestli už bude válka. Evropa z nás byla po zkušenosti z Jugoslávie zděšená a nevěřila, že to dokážeme bez boje. Byl to spíš boj o to, aby boj nebyl," řekl v rozhovoru pro E15.cz Jan Stráský.
O půlnoci z 31.12.1992 na 1.1.1993 skončil ve funkci předsedy federální vlády. Otěže politiky a budoucnosti ale drželi jiní - Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Přesto Jiří Stráský podle svých slov každý den bojoval o to, aby ve světě rozpad Československa vnímali odlišně, než v té době válkou zmítaný rozpad Jugoslávie.
A tak zatímco Klaus s Mečiarem řešili dělení federálního majetku, role Jan Stráského byla jinde.
"Můj úkol byl jasný. Obhájit rozdělení země před Evropou, ujistit ji, že se nemusí bát, že se domluvíme," řekl poslední federální premiér v rozhovoru.
Reklama