Pro lidi je každá kočka dobrá

26. březen 2021  Redakce   Hobby  1475 zobrazení  662 slov

Již několik let existuje v Ostravě kavárna, kde si přijdou na své milovníci koček. Jmenuje se Čauky mňauky cafe a majitelkou je Dagmar Milatová spolu s dcerou Teodorou. Kočkám rozumí, protože se jimi zabývá téměř třicet let.

Z kočičí kavárny. Foto: Lada KutějováZ kočičí kavárny. Foto: Lada Kutějová

Které kočky jsou nejlepší pro lidi?

Reklama

Pro lidi je každá kočka dobrá – od té nejobyčejnější domácí až po tu s rodokmenem delším než je ten Váš. Do kavárny jsem potřebovala kočky přátelské, vstřícné i k malým dětem. A  k tomuto účelu se právě nejvíce hodí  rasy jako mainská mývalí, která je vyšlechtěna z amerických stodolových koček, a ragdoll. Ze své zkušenosti je mohu doporučit i začínajícím chovatelům. Jsou to nejpřátelštější kočičí stvoření. Chovám kočky a zajímám se o ně téměř třicet let, část vědomostí mám z odborných knih, jiné jsem získala z praxe. Další vhodná společenská plemena jsou například barmská nebo thajská orientální kočka –pro ty, kteří mají rádi štíhlé, sportovní a hlavně „výřečné“ kočky, které vše komentují a nezavřou tlamičku. Úžasné kočky jsou i norské nebo sibiřské. Ale tu svou si každý musí vybrat sám...

Co člověku může přinést život s kočkou?

Určitě znáte canisterapii, což je léčba za přítomnosti psů. Terapie s kočkami se nazývá felinoterapie. Kočka už od pohledu je milé zvíře, hebké na dotek, a když vám leží na klíně, tak je vám dobře. Dokonce to prý snižuje krevní tlak a cholesterol. Dělaly se výzkumy, že frekvence vrnění urychluje hojení a srůstání kostí u zlomenin rukou nebo nohou. Kočky také vnášejí příjemný zážitek do životů starých lidí.

Kdo se o kočky stará?

Ten, kdo bydlí nejblíže – já! Minimálně 2 x denně naplnit misky a vyčistit toalety. Občas pročesat kožichy a podrbat za ušima. Kavárna má velikost 170 čtverečních metrů a kočky oceňují větší prostory. Naše smečka chodí pravidelně na veterinární kontroly, kde jsou očkované a také se pravidelně musí odčervovat. Návštěvníci nemusí mít strach, že by kočky loudily a chtěly jejich dezerty nebo poháry. Mají speciální kočičí stravu a o lidské jídlo nemají zájem.  Pár z nich ovšem šlehačce neodolá, hlavně pozor na Azraela – velkého černobílého mainského kocoura – ten by si dal i suchý rohlík!

Vaše kočky jsou velmi mazlivé.  Jak jste je naučili na velký počet lidí?

­Většina z nich je v kavárně od koťat, a tím si dobře zvykly na prostředí i na návštěvníky, kteří je mají rádi. Ráda bych poděkovala všem lidem za finanční podporu, kterou jsme obdrželi v rámci akce: Nakrm kočku. Bylo to v době první vlny covidu a nevěděli jsme, jak situaci zvládneme. Na podzim jsme byli nuceni opět se obrátit na milovníky koček s další žádostí a opět nám kočičí nadšenci přispěli. Byla jsem mile překvapena ochotou s jakou nám naši příznivci přispěli. Jsme velice vděční za tuto solidaritu a rádi po otevření všechny přispěvatele uvítáme.

„Kočka je milé zvíře, příjemné na dotek. Tím děláte dobře tělu i duši,“ dodává ke svému vztahu ke kočičkám paní Milatová.

Autor: Lada Kutějová


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 8x