Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Konstantinovy Lázně se ukrývají uprostřed lesů západních Čech
Konstantinovy Lázně

REPORTÁŽ Při cestách po Plzeňském kraji jsem zavítal i do Konstantinových Lázní z plzeňského hlavního nádraží vlakem až do městečka uprostřed lesů.

Konkrétně Konstantinovy Lázně leží severozápadně od Plzně v jedné z ekologicky nejčistších oblastí České republiky. Naplno jen mohu vyslovit souhlas s názorem, že Konstantinovy Lázně v západních Čechách jsou doposud neobjeveným kusem naší země pro všechny, kdo hledají klid a ticho.

První dojem po příjezdu je takový, že lázeňské městečko je opravdu citlivě zasazené do pestrého lesoparku. Ten přirozeně navazuje na okolní přírodu. A to jsme v místech 35 km západně od Plzně směrem na Karlovy Vary.

Konstantinovy Lázně mají necelou tisícovku obyvatel. Tudíž patří mezi menší lázeňská místa v České republice. Návštěvníci tak nalézají klidné rodinné prostředí s nenarušenou přírodou.

První zmínky o místním sirnatém prameni, jemuž se pro vysoký obsah sirovodíku říkalo Smraďoch, pocházejí z 16. století. Už dávno zanikl, ale právě u něj vyrostl koncem 18. století první lázeňský pavilon Staré lázně.

Lázeňský komplex

Lázeňské pobyty zaměřené na léčbu kardiovaskulárních onemocnění a relaxaci dnes nabízí deset lázeňských domů. U většiny z nich se dá posedět v kavárně a při příznivém počasí i k ní přilehlé zahrádce, takže člověk při pohledu na procházející se turisty a návštěvníky zažije typickou lázeňskou atmosféru.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Hlavní dům a pramen nesou jméno významného kardiologa prof. MUDr. Bohumila Prusíka, příznivce Konstantinových Lázní a lázeňské kardiologie.

O rozkvět lázní se postaral Konstantin

Roku 1837 lázně koupil kníže Konstantin z Löwensteinu, jenž poté lázeňskou budovu přenechával nájemcům pod podmínkou, že budou zdarma poskytovat koupele chudým a za symbolickou cenu méně majetným.

Jeho bohulibé snahy a zejména pak rostoucí prestiž lázní vedla k tomu, že obec, původně nazývaná Nová Ves, přejala na konci 19. století Konstantinovo jméno. Stejné jméno pak dostalo i wellness centrum Konstantin s bazénem, vířivkami, saunami, parní lázní a Kneippovými chodníčky.

Lákadlem jsou výlety okolo lázní

Lákadlem a a možností využití volného času jsou výlety kolem lázní na staré hrady a hradiště. Kdo se vydá z úpravné lázeňské obce pěšky nebo na kole směrem na jih, povede jej cesta podél úbočí Hradišťského vrchu, stolové hory, kde bylo objeveno hradiště z pozdní doby bronzové.

O pár kilometrů dál se nacházejí romantické zříceniny hradu Gutštejn. Západně od Konstantinových Lázní je zřícenina hradu Krasíkov.

V článku jsme čerpali i z webu Kudyznudy.cz.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama