Česko míří do PES stupně 3. Konec zákazu nočního vycházení, otevřou obchody i restaurace

30. listopad 2020  Redakce   Koronavirus  259 zobrazení  631 slov

Rozvolňování v Česku ve větším množství proběhne od čtvrtka 3. prosince 2020, rozhodla vláda. V ten den přejde Česko do třetího stupně opatření PES. I nadále s omezeními jako je 15 m2 na zákazníka budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. MediaShow.cz přináší přehled novinek.

Rouška. Foto: Pixabay.comRouška. Foto: Pixabay.com

Otevření obchodů

Všechny obchody a nákupní centra se budou moci znovu otevřít. Bude platit omezení plochy na zákazníka - tedy jeden zákazník na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Děti do 15 let by se neměly do počtu zákazníků započítávat. Lidé budou muset zároveň dodržovat dvoumetrové odstupy.

Reklama

Zároveň se ruší zákaz nedělního prodeje. Mohou se konat i venkovní vánoční trhy.

Otevření stravovacích zařízení

Od čtvrtka mohou stravovací zařízení znovu otevřít od 06:00 do 22:00 hodin. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé. Podniky budou smět naplnit kapacitu na 50 procent.

V nákupních centrech se budou moci otevřít stravovací zóny, restaurace v nich budou smět vydávat jídlo přes okénko pouze s sebou. Zůstanou uzavřené dětské koutky.

Otevření služeb

Všechny služby mohou od 3.12.2020 obnovit provoz. Personál bude muset používat roušku či respirátor. Vláda nenařídila dvojitou ochranu obličeje, tedy současné použití štítu, na což si stěžovali například kadeřníci.

Ve službách stejně jako v dalších provozech bude platit omezení jeden klient na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Děti do 15 let by se podle vlády neměly do počtu zákazníků započítávat.

Konec omezení pohybu

Od čtvrtka 3. prosince 2020 se ruší omezení volného pohybu v nočních hodinách. Od čtvrtka se může venku scházet až 50 lidí místo současných šesti. Skončí také zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech, naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech zůstala.

Rozvolnění neplatí pro školy

Čtvrteční rozvolnění se nebude týkat škol. Ministerstvo školství oznámilo, že školy budou od pondělí 30. listopadu 2020 fungovat v režimu podle současného čtvrtého stupně protiepidemického systému PES.

Částečné otevření muzeí

Od 3.12.2020 se budou moci v Česku po šesti týdnech zčásti otevřít muzea a galerie. Galerie a muzea mohou otevřít z jedné čtvrtiny své kapacity.

Ve třetím stupni se také mohou otevřít knihovny, které zatím mohly fungovat pouze na principu výdejního okénka. Opět platí, že na zákazníka musí být 15 m2 plochy.

Podle systému PES by se mohly také otevřít některé památky, musí je ale navštěvovat skupiny maximálně do deseti lidí.

Kina a divadla zůstávají stále zavřená.

Otevření fitness center

Mohou být od 3.12.2020 v provozu také fitness centra a posilovny. Budou fungovat ve stejném režimu, jaký je nastavený v obchodech.

Všichni sportovci budou muset mít ve vnitřních prostorách nasazenou roušku. Výjimku budou mít pouze profesionální sportovci, kteří jsou pravidelně testovaní.

Ski areály

O režimu zimních středisek ještě vláda definitivně nerozhodla.

Bohoslužby

Také režim bohoslužeb bude řízen podle pravidla, že pro jednu osobu musí být vyhrazeno 15 m2 plochy.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x