Obchody nově mohou mít otevřeno do 21 hodin. Ale 15 m2 pro každého zákazníka

17. listopad 2020  Redakce   Koronavirus  222 zobrazení  245 slov

V obchodech bude od středy 18. listopadu 2020 platit omezení počtu nakupujících. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů čtverečních. Zároveň obchody mohou mít otevřeno až do 21. hodiny. V pondělí to schválila vláda.

Nákupní vozík. Foto: Pixabay.comNákupní vozík. Foto: Pixabay.com

Nařízení je součástí nového protipandemického systému (PES), který už v pátek (13.11.2020) představilo ministerstvo zdravotnictví.

Reklama

„Bude upravena plocha, kterou musí mít kolem sebe v obchodech každý zákazník. Čísla se týkají zákazníků, nikoli zaměstnanců. Jejich počet se může totiž lišit a my chceme být spravedliví,” uvedl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Změní se ale otevírací doba obchodů. „Otevírací doby jsme sjednotili s dobou zákazu vycházení," dodal Blatný.

Omezení 15 metrů čtverečních na jednoho člověka má podle modelu uvolňování PES platit od třetího stupně pohotovosti. V prvním, nejmírnějším stupni budou moci na 15 metrech čtverečních provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva.

Vláda odsouhlasila v pondělí také prodloužení nouzového stavu. A to až do 20. prosince 2020.

„Vláda se shodla, že bude žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, tedy do 20. prosince. Alespoň některá z přijatých opatření totiž vyžadují omezení shromažďování. Pokud je chceme zavádět plošně, musíme prodloužit nouzový stav,“ sdělil Blatný.Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x