Filmový festival Finále Plzeň zná držitele hlavních cen

29. září 2022  Redakce   Kultura  1001 zobrazení  522 slov

V Plzni se konal se 35. filmový festival Finále Plzeň. Návštěvníci měli možnost zhlédnout více než 100 projekcí. Zlaté ledňáčky si z Plzně odvážejí snímky Kdyby radši hořelo, Jak jsem se stala partyzánkou, Máma má vždycky pravdu, TBH a Podezření.

Ilustrační snímek z Plzně- budova divadla. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Plzně- budova divadla. Foto MEDIASHOW

Čtyřicet snímků soutěžilo v kategoriích: Celovečerní hraný či animovaný film, Dokument, Televizní a internetová tvorba – seriál, Televizní a internetová tvorba – film a minisérie a Nejlepší krátký studentský film. O vítězích rozhodovaly mezinárodní a studentské poroty.

Reklama

Na šest festivalových dní se Plzeň proměnila v centrum českého filmu s celou řadou hvězd z řad filmových profesionálů. Festivalovou moderátorskou dvojicí byli Ester Geislerová a Petr Vančura.

Uplynulý rok byl na filmařskou tvorbu velmi bohatý, a Finále tak fanouškům nejen českého filmu nabídlo skutečně pestrý program doprovázený řadou doprovodných akcí i známých tváří.

Tradičně se na festival vrací např. Marek Adamczyk, Antonie Formanová, Alena Doláková, Jana Plodková, Václav Neužil, Hana Vagnerová, Petr Václav, Oskar Hes, Radim Špaček, David Ondříček či Filip Březina a mnoho dalších. Letos se mohli fanoušci potkat také třeba s Veronikou Žilkovou, Štěpánem Kozubem, Sašou Rašilovem, Halkou Třešňákovou, Vojtěchem Vodochodským, Miloslavem Pecháčkem, Judit Bárdos, Petrou Špalkovou, Jakubem Štáfkem či Petrem Jáklem.

V programu byla sekce věnovaná maďarské a německé filmové produkci, objevila se řada premiér i předpremiér. O zájmu veřejnosti o festival svědčí vyprodané projekce - např. Hranice lásky, Il Boemo, Světlonoc, Jan Žižka a další.

Festival Finále má mnoho let svoje festivalové centrum v Měšťanské besedě v Kopeckého sadech v Plzni, ale vybrané projekce se konají i v méně tradičních prostorech - např. jedno z letošních promítání proběhlo v reaktorové hale společnosti Škoda JS, archivní snímky bylo možné vidět ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, část programu probíhala také v divadle Dialog.

Mottem 35. ročníku bylo “Slavíme český film”. Ve festivalové znělce Ester Geislerová a Petr Vančura prezentovali jakousi magickou krabici, která je koncentrovaným obsahem a energií celého festivalu. Krabice měla důležitou roli celý týden. Přímo v ní proběhlo zahájení, z ní se předávaly i festivalové ceny. A krabice s podpisy hvězdných hostů byla na slavnostním zakončení vydražena.

Výtěžek z dražby byl věnován laureátovi Zlatého ledňáčka za nejlepší studentský krátkometrážní film.

„Už loni jsme zaznamenali změnu v nákupním chování návštěvníků a konzumentů kultury, kteří nechávají pořízení vstupenek na poslední chvíli. I proto jsme letos poprvé zavedli nákup vstupenek přes mobilní aplikaci, která zejména mladší generaci umožňuje snadnější a rychlejší přístup ke vstupenkám,” uvedla Eva Veruňková Košařová, ředitelka filmového festivalu Finále Plzeň.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x