Kraj chystá projekty na rozšíření a zkvalitnění středočeských muzeí a galerií

15. září 2022  Redakce   Kultura  830 zobrazení  447 slov

Nové projektové záměry na rozšíření či zkvalitnění nabídky krajských příspěvkových organizací v oblasti kultury v celkové výši téměř 9 miliónů korun schválila krajská rada Středočeského kraje.U projektů se předpokládá spolufinancování ze strany Ministerstva kultury a Státního fondu kultury České republiky.

Ilustrační snímek ze Středočeského kraje - Vlastivědné muzeum ve Slaném. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek ze Středočeského kraje - Vlastivědné muzeum ve Slaném. Foto MEDIASHOW

Jak uvádí web Středočeského kraje v tiskové zprávě, částka necelých 8 miliónů je určena pro Regionální muzeum v Kolíně. Finance půjdou jednak na rekonstrukci havarijního stavu střechy pobočky tohoto muzea v Kolíně a dále na zastřešení severního křídla tvrze v Hradeníně.

Reklama

„V budoucnu zde předpokládáme vytvoření nové expozice o životě drobné šlechty ve venkovském prostředí,“ vysvětluje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.

Hornické muzeum Příbram plánuje rozšíření sbírek o kolekci převažujících železitých křemenů a achátů z 25 lokalit, která byla systematickými sběry budována během cca 30 let.

Radní Švenda k tomu uvádí: „Řada ze zastoupených lokalit je již neproduktivní, případně poskytují ukázky nižší kvality. Ve sbírce muzea nejsou takto uceleně tyto minerály zastoupeny, tato kolekce bude tedy vhodným doplněním muzejní sbírky. Navíc jde o jedinečný doklad dobývání železných rud v místech, kde navazující výroba mimo jiné uměleckých železných předmětů ovlivnila tento obor ve světovém měřítku.“

Podpora místní komunity zdravotně postižených klientů Centra duševního zdraví v Kutné Hoře je cílem projektu GASK bez bariér 2023.

„GASK využívá terapeutické funkce kultury jako kompenzaci znevýhodnění zdravotním postižením, vytváří rovněž art terapeutické programy pro osoby se zdravotním postižením a seniory a nabízí i další zájmové a vzdělávací aktivity pro osoby se zdravotním postižením a seniory,“ popisuje projekt GASKu radní Švenda.

Další peněžní prostředky jsou určeny na anglickou mutaci úspěšné publikace GASKu Spolu – Kutnou Horou.Muzeum Mladoboleslavska připravuje realizaci dlouhodobé moderní interaktivní výstavy Příroda Podbezdězí, která návštěvníkům přiblíží problematiku ochrany přírody a rozšíří znalosti o přírodě regionu.

Zároveň muzeum připravuje interaktivní vzdělávací program Hrátky s přírodou zaměřený na děti a žáky 1 stupně ZŠ. Cílem projektu je předání znalostí a dovedností v oblasti ochrany přírody a zodpovědného chování v krajině.Posledním projektovým záměrem je potom nákup elektromobilu pro Oblastní muzeum Praha – východ.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x